Zeta Ophiuchi (Zeta Oph)

Yaklaşık 460 ışık yılı uzakta, Zeta Oph. Güneş’ten 65,000 kat daha fazla ışık veriyor ve eğer engelleyici tozla çevrelenmiş olmasaydı gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri olacaktı. Bu 20 güneş kütlesindeki mavi dev yıldızlararası toz nedeniyle sadece soluk değil aynı zamanda kırmızı renkte görülür.

Telif Hakkı: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Uzay Teleskobu

Bu renklerle oynanmış kızılötesi dalga boyları eklenmiş, 12 ışık yıllı genişlikteki alanı gösteren görüntüdeki yıldızlararası toz bulutu, yıldızın güçlü rüzgarlarınca sıkıştırılıp ısıtılıyor. Bu sayede gördüğünüz kavisli şekli almakta.

Yılancı takımyıldızı bölgesindeki Zeta Ophiuchi’yi (Zeta Ofiuçi) (ζ Oph / ζ Ophiuchi), saniyede 24 kilometrelik bir hızla, gördüğünüz resimde sola doğru ilerliyor. Bilim insanlarına göre Zeta Oph eskiden bir ikili yıldız sisteminin üyesiydi. Daha büyük kütleli baş yıldızı ömrünü daha çabuk tamamlayıp bir üstnova (süpernova) patlamasıyla kozmik tarihteki yerini alırken, karşısındaki kütle bir anda yiten Zeta Oph bu kaos sırasında uzaya savruldu. Bu yıldızın geçmişi “Güneş bir anda ortadan kaybolursa gezegenlere ne olur” sorusunun bir cevabı gibi.

kaynak:  gokyuzu.org | wikipedia |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.