Yenişarbademli’de muhteşem bir gökyüzü şöleni gerçekleşti

Geçtiğimiz hafta Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde gerçekleştirilen Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katıldım. İlçe sınırlarındaki Dedegül dağının yamacındaki 1700 metre yükseklikteki Melikler yaylasında yapılan gözlem şenliği müthiş bir deneyim oldu.

Şenlik alanı 1700 metre yükseklikte nemden fazla etkilenmiyor. Yakınlarda ışıklarıyla gökyüzünü boğabilecek büyük bir şehir de mevcut değil. Tüm bunların sonucu olarak insana gerçekten karanlık bir gökyüzü sunuyor. Birçok yıldız kümesini çıplak gözle rahatlıkla seçebiliyorsunuz.

Dedegül Dağı’nın üzerinde Samanyolu.
Can Rıfat Turcan

İlk kez böylesi bir etkinlik gerçekleştirildiği için kimi aksaklıklar olmadı değil ancak Yenişarbademli’nin doğası ve olağanüstü güzellikteki gökyüzü ve gözlem koşulları tüm bunları unutturmaya fazlasıyla yetti. Yenişarbademli’nin sahip olduğu doğa, tarih ve elbette ışık kirliliğinden uzak konumu gelecek yıllardaki etkinlikler için büyük umut vadediyor. Türkiye’nin en önemli gözlem şenliklerinden birine dönüşememesi için bir sebep göremiyorum.

Elbette böyle bir etkinlik için doğa kadar, organizasyonu yapacak insanlar da gerekiyor. Yenişarbademli belediyesinin desteği ile gerçekleşen etkinlikte belediye başkanı Mustafa Erdem ve ekibi oldukça misafirperverdi. Organizasyondan sorumlu Rana Özdemir ve başta Prof. Dr. Ethem Derman ile Prof. Dr. Zeynel Tunca olmak üzere sunumlar ve etkinlikleri hazırlayanlar alkışı hakediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.