yeni siteler

AstroTürk’ü freeservers üzerinden yayınlamaya başlamadan beri uzun zaman oldu. İlk yazmaya başladığımda Türkçe astronomi hakkında çok az site vardı.

Amiyane tabirle buralar eskiden hep gaz ve toz bulutuylu. Son birkaç yıldan beriyse yeni yıldızlar oluşumunu tamamladı, yeni sitelerle kaynak sayısında önemli artış oldu. Öyle ki hayat bile başlamış. astrobiyoloji sitesi astrobiyoloji.com‘u bugün keşfettim. Gökbilimin geneli hakkında değil de belli özellikli bir bölümünü hedef alan sitelerin ortaya çıkması gerçekten güzel bir gelişme.

Ben yeni bir siteye rastladığımda genellikle açılışından aylar geçmiş oluyor. uzayda bir yer de bunlardan biri. Mayıs ayında yayına başlamış, o zamandan beri de 24 yazı eklenmiş. Yazarı hakkında bir bilgi yok ama mayıs ayındaki ilk heyecan diğer aylarda biraz azalmış gibi; yazı ekleme sıklığı düşmüş.

Yine de ilginç videolar, dairesel yörünge hesapları, kutup yıldızı nasıl bulunur gibi yararlı bilgiler var. Umarım sitenin güncellenme sıklığı artar.

Yeni ortaya  çıkan bir diğer siteyse gununnasagoruntusu.wordpress.com. Astronomi Diyarı‘nda görmüştüm ilk kez, yine aynı adreste tanıtımı yapıldı. Kasımın başından beri faliyettte olan sitede NASA’nın sitesinde yayınlanan Günün NASA Görüntüsü (Astronomy Picture of the Day), Türkçe açıklamasıyla beraber yayınlanıyor. Fotoğraflar uzay mekiği fırlatılışı, UUİ çalışmaları, uzay yürüyüşü yapan astronotlar gibi NASA’daki gelişmeleri konu alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.