Virgin Galactic’e ait SpaceShipTwo havada patladı!

Virgin Galactic şirketine ait SpaceShipTwo isimli uzay aracı test uçuşu sırasında gerçekleşen ciddi bir anormallik sonucu yere çakıldı. Uzay aracındaki iki piltotan biri AP’ye dayandırılan bir habere göre hayatını kaybetti, diğeri ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Kaza sonrası uzay aracının çöle dağılan enkazına ait görüntüler sosyal medyaya yansıdı:

virgin_galactic_crashYerel itfaiye birimleri arama kurtarma çalışmalarını sürdürürken Virgin Galactic’ten yapılan bir açıklamada “kazanın sebebinin açığa çıkması için yetkililerle yakın çalışılacağı” söylendi. Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson da kazanın gerçekleştiği Mojave’ye hareket etti.

SpaceShipTwo VG’in ikinci uzay aracıydı (ilki SpaceShipOne). Bugüne dek 55 uçuş gerçekleştirmiş, bunlardan 35’inde taşıyıcı araçtan ayrılarak kendi başına uçmuştu. Aracın uzaya çıkmasını sağlayan roketler ise 4 kere ateşlenmişti ve sonuncu denemenin yapıldığı uçuşta kaza gerçekleşti. Bu test uçuşunda poliamit esaslı yeni bir yakıt deneniyordu.

CNN’e konuşan gazeteci Joel Glenn Brenner’ın anlatımına göre, roket motorunun ateşlemeden iki saniye sonra yandığı görülmüş ve sonra motor durmuş. Tekrar çalıştırmayı denediklerinde ise patlama gerçekleşmiş.

SpaceShipTwo yukarda fotoğrafı gözüken iki gövdeli bir taşıyıcı uçakla belli bir yüksekliğe kadar çıkartılıyor, ardından taşıyıcısından ayrılıp (kabaca 15 km – 50 bin feet yükseklikte gerçekleşiyor) roket motoruyla dikey olarak yükselip uzaya çıkıyordu. Kazanın gerçekleştiği yükseklik nedeniyle uzay aracının enkazı, çölde oldukça geniş bir alana yayılmış durumda.

kaynak: wired.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.