ve Yeni Zelanda da uzayda..

Herkes bir bir yukarı tırmanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz şubat ayında önce İran Omid (Ümit) adlı uydusunu yörüngeye oturtmayı başarmıştı. Bugün ise Yeni Zelanda’dan başarılı bir fırlatmanın haberi geldi. Fırlatılan roketin geliştiricisi Rocket Lab, Ltd adlı özel şirket, proje üzerinde 3 yıl çalıştıktan sonra bugün çalışmalarının meyvesini almış.

Büyük Mercury adasından yerel saatle 2.28’de fırlatılan Atea-1 başarılı br uçuş gerçekleştirdi.

Fotoğrafınıı yukarıda gördüğünüz roket alıştıklarımıza göre epey ince, değil mi? Daha çok bir mızrağı andıran, bu sıfır beden roketin görünüşü sizi aldatmasın. 100 km’den fazla yükselerek, uzayın sınırı olarak kabul edilen Karman Hattı’nı aşarak uzaya çıktı.

Sesten 5 kat hıza ulaşabilen 5 metrelik bu roketin yükü de kendisi kadar hafif olmak zorunda. Fırlatma ağırlığı 65 kg olan Atea-1, uzaya 2 kg yük taşıyabiliyor. Atea-1 itici gücünü polimer bazlı bir yakıtla Nitroz Oksitten alıyor. Atea-1’in hedeflenen kullanım alanı alt yörüngelere araştırma uyduları taşımak.

Şirket Atea-1’den daha büyük Atea-2’yi de geliştirmeye devam ediyor. 250 kg fırlatma ağırlığına sahip Atea-2’nin, 70 kg’lık yükünü 250 km yüksekliğe taşıması planlanıyor.Geliştiricileri roketlerinin çevreci olduğunu da vurgulamışlar. Ortalama bir otomobil, atmosfere yılda yaklaşık (yılda >8.000 km yol aldığı kabul edilirse) 2.000 kg CO2 salıyor. Atea-2 tek bir fırlatmada sadece 14 kg CO2 üretiyor; yani bir arabanın üç günde ürettiği kadar.


kaynak: universetoday.com | rocketlab.co.nz | isa.ir |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.