uzaya çıkan ilk oyuncak ayılar

oyuncak_ayi

Bugüne dek uzaya pek çok şey yollanmıştı. Bunların arasına şimdi de oyuncak ayılar eklendi. Britanya’da bir grup öğrenci uzayın sınırına helyum dolu bir balon kullanarak 4 oyuncak ayı yolladı.

Bu sevimli astronotların uzay kıyafetleri, 30 km yükseklikteki ortalama -53C sıcaklıktan etkilenmemeleri amacıyla, Cambride şehrinde bulunan iki okuldaki öğrenciler tarafından hazırlandı. Alüminyum folyo ve pet şişe (alttaki ayının başında) kullanılarak hazırlanan kıyafetlerin altında, sıcaklığı ölçmek için termometreler bulunuyor. Böylece dış ortamda bulunan termometrelerden alınan sonuçlarla, ayıların ‘vücut sıcaklıkları’ karşılaştırılabilmekte.

Toplam 2 saat 9 dakika süren uçuş, helyum dolu balonun iç basınca dayanamayarak patlamasının ardında, uzay aracının paraşüt yardımıyla yeryüzüne yumuşak iniş yapmasıyla sona erdi. Uzaklığını ölçmek için bir radyo vericisine sahip olan araç, fırlatma alanı olan Churchill Koleji’nin yaklaşık 100 km ötesine iniş yaptı.

oyuncak_ayi2

Öğrenci grubuna 21 yaşındaki aerodinamik öğrencisi Henry Hallam liderlik etti. Hallam’in tek derdi elbette peluş oyuncaklara hayatlarının uçuşunu yaşatmak değildi. Aracın üzerinde bulunan ölçüm aletleri sayesinde stratosferdeki hava koşulları ve dondurucu soğuğa karşı kullanılabilecek isolasyon mlazemeleri hakkında bilgi toplamakla ilgilenen Hallam, çocukların fiziği böylesi farklı ve ilgi çekici gerçek deneylerle daha kolay öğrenebileceğini düşünüyor.

Kaynak: mailonline |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.