Uzay Turistleri

Bugün için uzay turizmi emekleme aşamasında ve bir tur için milyonlarca doları gözden çıkarmak gerekiyor. 20 milyon dolar harcayıp, 6 aylık eğitimi tamamladıktan sonra bir Soyuz aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkan Anousheh Ansari, bir rüya için bu kadar para harcamaya değer mi diye soranları şöyle cevaplıyor: Bir rüyaya nasıl paha biçersiniz?

İran İslam Devrimi’nden sonra ABD’ye göç eden ve burada, kitle iletişim sektöründe başarılı bir kariyer sahibi olan Ansari sadece kendi yolculuğu için değil başkalarının da bu tarz yolculuklar yapabilmesine olanak sağlayacak girişimleri de desteklemek amacıyla 10 milyon dolar ayırarak Ansari X Ödülü’ne sponsor olmuş.

Anuşe Ansari

Kendi rüyasını gerçekleştirirken Uzaya giden dördüncü turist, ilk uzay blogcusu, ilk kadın uzay turisti, ilk Müslüman kadın astronot ünvanlarını da kazanan Ansiri’nin hikayesini anlatan Uzay Turistleri (Space Tourists) adlı belgesel film, İstanbul Film Festivali‘ndeki NTV Belgesel Kuşağı’nda gösterilecek.

2009 İsviçre yapımı Uzay Turistleri’nin yönetmeni Christian Frei. Ses dilleri İngilizce-Rusça-Romence; İngilizce ve Türkçe altyazılı olarak  5 Pt. 11.00, 9 Cu. 21.30’da diğer NTV Belgesel Kuşağı filmleri gibi Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek. Festival biletlerine sinema gişeleri ve biletix’den ulaşılabilir.

Uzay Turistleri nefes kesici görüntüleriyle bizi harikalar ve sürprizlerle dolu büyüleyici bir dünyaya götürüyor. Akla hayale gelmeyecek insanlarla karşılaşmalar… Uzaydan bile tuhaf ve bilinmez yerler… Festival izleyicilerinin Savaş Fotoğrafçısı ve Dev Budalar ile tanidigi fotoğrafçı ve yönetmen Christian Frei, insanlığın yüzlerce yıllık bir rüyasını ele aliyor: uzaya yolculuk. Işkadını Anousheh Ansari bu rüyayı 20 milyon dolara gerçeğe dönüştürdü. “Bir rüyaya nasıl paha biçersiniz?” diyor Anousheh. Onun fantastik macerası, uçsuz bucaksiz bozkirlarda düsmüs bos roketleri toplayan Kazaklarla kesişiyor.

kaynak: iksv.org | belgesel.name

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir