UUİ’yi iten mekik ve geri dönüşüm sorunları

Mekiğin sağladığı ekstra itki ile, mekik ve onun bağlı bulunduğu UUİ 1,6 km (1 mil) yukarıya çıktı. Bu sayede istasyon, Endeavour uzay mekiğinin Dünya’ya dönüşünden 3 gün sonra gelecek olan ve kargo taşıyan Rus uzaygemisini karşılayacağı doğru yüksekliğe ulaşmış oldu. Uzay İstasyonu genelde 320-350 km irtifada bulunuyor.


Endeavour’ın bir diğer göreviyse, İstasyon’a geridönüşm cihazı taşımaktı. UUİ’de bulunan ve tuvaletten gelen pis suyu içme suyuna çeviren bu cihaz perşembe günü doğru çalışmamaya başlamıştı ve görev kontrol tarafından cuma sabahı kapatıldı.

Mekik ekibi, UUİ mürettebatının da yardımıyla, yeni cihazı kurup çalıştırmayı deniyorlardı. Astronotlar perşembe günü bir miktar üreyle aygıtı test etmeyi umarken, bu planlar bir yangın uyarı alarmı sebebiyle ertelenmek zorunda kaldı. Uçuş kontrolörleri herhangi bir duman farketmedikleri için bunun yanlış alarm olduğuna inanıyor.

NASA şimdi Endeavour’dan, geri dönüşüm sisteminden çıkan örnekleri Dünya’ya getirmesini istiyor. Örnekler analiz edilerek astronotlara çıkan suyu içmelerini ya da içmemelerini söyleyecek.

Kaynak: physorg.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.