Türkiye’nin yer gözlem uydularının çözünürlük karşılaştırması

Türkiye ilk yer gözlem uydusu olan BİLSAT 27 Eylül 2003’te fırlatılmıştı. Zaman içinde daha yüksek çözünürlüklü ve gelişmiş yeni gözlem uyduları tasarlanıp uzaya gönderildi. Bu yazıda BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK 2 ve GÖKTÜRK 1’in görüntüleme kabiliyetlerini karşılaştırıyoruz.

Elimde tek bir yerin her uydu tarafından ayrı ayrı çekilen görüntüsü olmadığından, en yüksek çözünürlüğe sahip GÖKTÜRK-1’in yakaladığı bir kareyi alıp, bunun çözünürlüğünü diğer uyduların çözünürlüğüne düşürme yolunu tercih ettim. Görüntü kalitesi aynı olmayabilir ancak kabaca bir fikir sunacaktır.

BİLSAT

Türkiye’nin ilk uzaktan algılama uydusu olan BiLSAT, 27 Eylül 2003 tarihinde yörüngeye yerleştirilmiştir. Güneş eşzamanlı yörüngede 686 km irtifada dolanıyor. Uydunun çözünürlüğü pankromatik bantta 12.6 m, kırmızı, mavi, yeşil bantlarında ise 15 metre.

RASAT

Türkiye’nin BiLSAT uydusundan sonra ikinci uzaktan algılama uydusu olan RASAT, Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusudur. 2011 yılında fırlatılan uydu 689 km’de dairesel, Güneş eşzamanlı yörüngede bulunuyor. RASAT’ın çözünürlüğü pankromatik bantta 7,5 metre, kırmızı, mavi, yeşil bantlarda ise 15 metre.

GÖKTÜRK-2

686 km dairesel, güneşe eş zamanlı yörüngede dolanan GÖKTÜRK-2 pankromatik bantta 2,5 metre, kırmızı, mavi, yeşil bantlarda ise 5 metre çözünürlüğe sahip.

GÖKTÜRK-1

Türkiye’de tasarlanan yer gözlem uyduları arasında en gelişmişi olan GÖKTÜRK-1 ile ilk kez metre altı seviyede çözünürlük yeteneği kazanılmış oldu. Bu uydu pankromatik batta 0.5 metre çözünürlüğe sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.