Triton

Triton, Neptün gezegeninin bilinen on üç uydusunun en büyük olanıdır. Çapı 2710 km olan gökcismi, Güneş Sistemi içinde en büyük yedinci gezegen uydusu konumunda bulunuyor.

Neptün’ün uydusu Triton’un Voyager 2 uzay sondasınca çekilmiş fotoğrafı. Burada uydunun Güneş’e bakan Güney Kutbu görülüyor.

Triton, Güneş Sistemi’nde ters yönde yörüngeye sahip tek büyük uydu olmasıyla da dikkat çekiyor. Diğer uyduların aksi yönüne döndüğü ve yapısının Plüton’a benzediği için, daha önce Kuiper kuşağına bağlı bir cüce gezegenken, Neptün tarafından yakalanmış olabileceği düşünülmekte.

Ters yönde dönen uydu ayrıca Neptün’ün dönüş eksenine göre 157°’lik bir açıyla dönmekte. Bu durum kutupların ve ekvatorun dönüş sırasında dönüşümlü olarak Güneş’e baktığı ve büyük olasılıkla mevsimlerde dramatik değişikliklere neden olduğu anlamına geliyor.

Triton uydusunun özellikleri

Triton, Plüton’a yakın derecede soğuk. Sıcaklıklar −235 °C’ye (38K) kadar düşüyor. Bu sıcaklıkta metan, nitrojen ve karbondioksitin tümü donar. Böyle olağanüstü biçimde soğuk olmasını yüksek aldebosuna (.7-.8) borçlu; yüzeyine ulaşan kıt güneş ışığının çoğu geri yansıyor.

Triton’un yüzeyi büyük ölçüde donmuş nitrojen ve su buzu kabuğuyla kaplı. Yüzeyde az sayıda krater görülmekte, buna karşı geniş sırt ve vadi sistemleri bulunuyor. Bunların donma-çözünme döngüleri ile oluştuğu sanılıyor.

Triton’u 10 Ekim 1846 günü İngiliz astronom William Lassell keşfetti. Voyager 2 sondası 1989’da Triton’a yakın geçiş yaptığında, yüzey sıcaklığının −235 °C (38 K) olduğunu tespit etti, ayrıca aktif gayzer oluşumlarını ortaya çıkardı.

Uydu ismini Yunan mitolojisinde Poseidon’nun (Roma’da Neptün) habercisinden alıyor.

kaynak:
sos.noaa.gov/catalog/datasets/triton-neptunes-moon/
tr.wikipedia.org/wiki/Triton_(mitoloji)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir