Sultan Al Neyadi

Birleşik Arap Emirlikleri astronotu. Ülkesinden uzaya uçan ikinci kişi (ilki Hazza Al Mansouri) ve uzun süreli bir uzay istasyonu ekibinin parçası olarak ABD topraklarından fırlatılan ilk kişi. Kırk bir yaşındaki BAE astronotu Sultan Al Neyadi, SpaceX Crew 6 göreviyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıktı. Dört kişilik mürettebat ile 2 Mart 2023 günü fırlatılan Crew Dragon kapsülü, 3 Mart günü uzay istasyonuna kenetlendi.

Sultan Al Neyadi

İngiltere’de Brighton Üniversitesi’nde okudu ve 2004 yılında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği alanında derece aldı. İlk iki Emirlik astronotundan biri olmak üzere seçildi. BAE’ye döndükten sonra bir yıl Zeyid Askeri Koleji’nde okudu. BAE Silahlı Kuvvetlerinde iletişim mühendisi olarak hizmet verdi. 2008’de Avustralya’ya gitti ve Griffith Üniversitesi’nden Bilgi ve Ağ Güvenliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2011 yılında Veri Sızıntısı Önleme Teknolojisi alanında doktorasını tamamlamak üzere geri döndü.

Al Neyadi, BAE ve Rusya’da bir dizi zihinsel ve fiziksel testin ardından, 4022 aday içinden Emirliğin iki astronotundan biri olarak seçildi. Sonrasında Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi’ndeki BAE Astronot Programına katıldı.

kaynak: wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir