Sirius: gecelerin en parlak yıldızı

Görünen Sirius A yıldızı, bir beyaz cüce olan Sirius B’nin kütle çekim etkisi sebebiyle yalpalıyor.

Sirius Büyük Köpek (Canis Major) takımyıldızı içinde yer alan bir çift yıldız (Sirius A ve Sirius B) sistemidir. Türkçe’de Akyıldız olarak da adlandırılıyor. Gece gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius’un görünür parlaklığı -1.47 kadir derecesindedir. Kendisinden sonra en parlak yıldız olan Canopus’un yaklaşık olarak iki katı olan parlaklığıyla gerçekten rakipsiz.

Aslında bu parlaklığı büyük ölçüde Güneş Sistemi’ne yakın oluşuna borçlu. 8.47 ışık yılı (2.6 parsek) uzağımızdaki Sirius, bize en yakın yıldızlardan bir tanesi. Bu da Dünya’dan görünen parlaklığının yüksek olmasını sağlıyor.

Sirius A’nın kütlesi güneşimizin iki katıdır ve aydınlatma gücü Güneş’in 25 katı seviyesindedir. Bu da 1.42 kadirlik bir mutlak parlaklığa sahip olması anlamına geliyor. Güneş’ten daha parlak olmasına karşın Sirius’tan çok daha parlak yıldızlar vardır; fakat onların uzaklığı görünür parlaklıklarının Sirius’tan daha düşük kalmasına neden olur.

Kaynak: universetoday.com |

“Sirius: gecelerin en parlak yıldızı” için 2 yanıt

  1. Merhabalar güzel bir teleskop almak istiyorum lakin fiyatları ve kaliteleri hakkında bir bilgim yok bütçe olarak ta maksimum 2500₺-3000₺ ye kadar çıkabilirim. Yardımcı olur iseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.