Shenzhou 6

Çin’in ikinci insanlı uzay uçuşu 12 Ekim 2005’te fırlatılan Shenzhou 6 ile gerçekleşti. Shenzhou 6 uzayaracı yörüngeye iki Çinli kozmonotu taşıdı. Mürettebat dört gün 19.5 saat sonra Dünya’ya geri döndü. Görevin amacı, insan uzay uçuş teknolojisini sergilemek ve uzayaracı ile yer destek sistemlerinin tasarımını test etmekti.

Mürettebat iki kişiden oluşuyordu. Komutan Fei Junlong ve Uçuş Mühendisi Nie Haisheng Çin’in ikinci uzay uçuşuna katıldılar. Fırlatma öncesi herhangi bir sorun yaşamaları durumunda yerlerini alacak yedek mürettebat ise Liu Boming ve Jing Haipeng idi. Nie Haisheng uzayda 41. yaşını kutladı.

Shenzhou 6 fırlatma sırasında.

Uzayaracı, bir yemek ısıtıcısı, yeniden tasarlanmış astronot koltukları ve yörünge modülünde bir uyku tulumu da dahil olmak üzere önceki modele göre tasarım ve yerleşik sistemlerde 110 iyileştirme içeriyordu. İlk kez bir “dışkı toplama tesisi” (veya uzay tuvaleti) kullanılıyordu. Geliştirilmiş kara kutu, eski tasarıma göre 100 kat daha fazla veri depolama alanına ve 10 kat daha hızlı okuma/yazma hızına sahipti, ancak boyutu öncekinin sadece yarısı kadardı. CZ-2F (Y6) fırlatma aracı da 75 iyileştirme içeriyordu.

Shenzhou projesi kapsamında ikisi insanlı olmak üzere 6 fırlatma gerçekleştirildi. Genel olarak, Shenzhou 6 uzay kapsülünün% 95’i yerli olarak Çin’de tasarlandı veya üretildi, bu öncekilere kıyasla en yüksek oran oldu.

Shenzhou 5’te astronot Yang Liwei’nin fırlatıldıktan sonra “küçük bir kalp ağrısı” yaşadığı bildirildi. Bunun, uzay yolculuklarının ilk birkaç gününde astronotların yaklaşık üçte birinin yaşadığı uzay adaptasyonu sendromuna işaret ettiği düşünülüyor. Uzayaracının iç tasarımının mide bulantısı ve diğer semptomların olasılığını azaltacak biçimde değiştirildiğini bildirdi.

Görev sonunda atmosfere planlandığı şekilde giren uzayaracı Batı Afrika’da okyanusa iniş yaptı. Mürettebat Yuanwang 3 gemisiyle tahliye edildi.

Yuanwang 3 gemisi.

Shenzhou 6’nın bilimsel odak noktasının mürettebatın uzay ortamına verdiği fiziksel tepkiler olduğu açıklandı. Ancak bazı uzmanlar, daha çok askeri alana yönelik çalışılmış olduğu düşünüyor.

kaynak: chinaspaceport | wikipedia |