Phobos’un içi oyuk mu?

50 ve 60lı yıllarda, Mars aylarından biri olan Phobos‘un içinin oyuk olabileceği düşünülüyordu. Bu spekülasyonun ortaya çıkmasına neden olansa, uydunun alışıldık olmayan yörünge özellikleriydi.

Mars Ekspresi uzay aracı geçtiğimiz çarşamba günü Phobos’a yakın geçiş yaptı. Gökcisminin 67 km yakınından geçen araç herhangi bir fotoğraf çekmedi ve diğer gözlem ekipmanları da kapatılmıştı. Yer istasyonundakiler, Phobos’un uzay aracı üzerindeki çekim gücünü inceleyebilmek için sadece saf radyo sinyallerini duymak istiyordu.

Bilim insanlarına göre Phobos ikinci nesil bir uydu. Birinci nesil uydular, ana gökcismiyle hemen hemen aynı dönemde birlikte oluşuyorlar. İkinci nesil uydularsa gezegenleri ile sonradan biraraya geliyor. Phobos’un muhtemelen Mars’ın çekim etkisiyle yörüngesine girmiş bir küçük gezegen olduğu düşünülüyor.

Önceki yakın geçişlerde yapılan incelemeler, Phobos’un %25-35 gözenekli olması gerektiğini göstermişti. Bu sonuç gezegenbilimcilere Phobos’un Mars’ın etrafında tur atan bir “moloz yığını”ndan biraz daha fazlası olduğu konusunda yol gösterdi. Büyük ve küçük parçaların biraraya gelmesiyle oluşan bir moloz yığını, bu parçalar birbirine tam uymayacağı için içinde boşluklara sahip olacaktır.

Mart ayı içersinde Mars Ekspresi, Phobos’a yeniden yakın geçiş yapacak. Bu seferkinde uzay aracı, uydunun yüksek çözünürlüklü görünülerini yakalayacak.

EK (17 Mart): Bahsettiğim yüksek çözünürlüklü fotoğraflar yayınlandı. Konuyla ilgili yeni yazım ve  yeni fotoğraflar..

kaynak: universetoday.com | görüntü: arcadiastreet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir