Obama’nın yemin töreninde kullanılan Mars teknolojisi

Amerika Birleşk Devletleri’nin ilk siyahi başkanı ünvanı ile başkanlık koltuğuna oturan Barack Obama‘nın yemin töreninde, Mars gezginlerinin de sahip olduğu ileri teknoloji bir kamera da kullanıldı.

1.474 megapiksel gibi olağan üstü bir çözünürlüğe sahip bu kamera (sıradan dijital fotoğraf makinaları genelde 10 megapikseli geçmiyor) Gigapan olarak adlandırılmış. Bu ticari sürümün temeli ise NASA araştırmalarına dayanmakta. Uzay çalışmalarının hayatımıza yeni bir katkısı daha, ama ne katkı; bu kamerayla yapılan çekimler sayesinde büyük bir panorama içindeki en ufak ayrıntıları incelemek mümkün.

inauguration_strip2
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın göreve başlamadan önce yaptığı yemin töreninin bu panoramasının her ayrıntısı incelenebiliyor.

Tek bir tanesi 2 Gb hafıza gerektiren bu panoramik görüntüleri kelimelerle anlatmak imkansız, en iyisi bu adresten kendi gözlerinizle görmeniz.

enduranceplus_opportunity_k

Mars gezginleri, bugün ticari bir ürün olarak piyasada bulunan gigapan teknolojisine sahip kameralardan (Pancam) birer tane var. Bunlar çevrelerinde 360 ve yukarı aşağı 180 derece hareket etme kabiliyetine sahip. Böylece her yönden görüntü alabiliyorlar. Ayrıca kameralar göz hizasında olduğundan, bilim insanları Mars’da dolaşma hissini daha raha yakalayabilmekteler.

Panoramik görüntüler tek bir anda çekilen birçok görüntünün birleştirilmesiyle oluşuyor.  Ticari Gigapan görüntüleyicisiyle çekilen yemin töreni panoraması toplam 15 dakika içinde çekilen 220 ayrı pozun bileşiminden meydana gelmiş.


kaynak:

wikipedia | science@nasa | gigapan.org |


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.