Neil Armstrong Adana’da

Neil Armstrong

Ay’a ilk ayak basan insan unvanına sahip, ABD’li astronot Neil Armstrong, Adana’ya ayak basacak. Armstrong, Apollo 13 uzay aracı kumandanı Jim Lovell ile beraber Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri Merkezi’nin davetlisi olarak  6 Mart cumartesi günü Türkiye’ye gelecek. Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu’nun açıklamasına göre ikili, bilim ve teknolojinin neleri başarabildiğinin görülebilmesini amaçlayan bir söyleşiye katılacak.

Armstrong tamam da uzayda ciddi bir arıza yaşayan Apollo 13‘ün kumandanı Lovell “bilim ve teknolojinin neleri başarabildiği” konusunda pek iyi bir örnek değil sanki 🙂 Apollo 13’ün yaşadığı bu talihsizlik beyaz perdeye yine aynı isimde bir film ile yansıtıldı. Filmde Lovell’ı Tom Hanks canlandırdı.

kaynak: Radikal

“Neil Armstrong Adana’da” için 2 yanıt

 1. Sizce gerçekten uzaya çıkıldı mı?
  Biraz araştırma yapıldığında internette gerçekten aya ayak basılmadığını belirten sağlam iddialar var.
  Ben bunlara inanmalı mıyım?
  Görüşlerinizi almak isterim.

  1. Ay’a gitme konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Fakat tüm iddiaaların cevapları var. Bir ara bununla ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum ama şimdilik şu kadarını söyleyebilirim: ABD Ay’a çıktığı saman Ruslarla büyük bir rekabetin içindeydi. Eğer Amerikalılar Ay’a çıkmamış olsa, Ruslar bunu kesinlikle anlayabilir ve bunu ortaya çıkarabilirdi.

   Ay seferleri Apollo porjesi kapsamında yapıldı ve binlerce kişi görev aldı. Bu kadar büyük bir proje sahte olsa bunu sakalyabilmek mümkün olmazdı.

   Bir diğer önemli konu da Ay’a bırakılan aynalar. Dünya’dan Ay’daki bu aynalara laser ışınları yollanıyor ve geri dönüş süresi ölçülüyor. Bu şekilde Ay’ın uzaklığı çok keskin bir şekilde hesaplanabiliyor. Aynaların orada olduğundan eminiz. Çünkü bu gizl bir proje değil. KÜ’den Prof. Dr. Orhan Gölbaşı’nın o aynalarla yaşadığı bir deneyimi dinlemiştim. O aynaları astronotlar dışında kimsenin bırakması da mümkün değil.

   Bu nedenle Ay’a yolculuklarla ilgili yapılan spekülasyonları ve komplo teorilerini ciddiye almamanızı öneririm. Ay’a baktıkça gönül rahatlığıyla “orada insanlar yürüdü” diyebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.