Meteor çarpması sonucu ölen ilk insan

Meteor kaynaklı ilk ölüm Türkiye’deki arşiv kayıtlarından çıktı. Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan, Trakya Üniversitesi’nden Altay Bayatlı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ndeki kayıtlardan göktaşı yüzünden ölen ve yaralanan ilk insanlara dair en erken kanıtlara ulaştı.

Çok yakınınıza düşen bir meteor neye benzer? 2013 yılında Rusya’nın Çelyabinsk şehrinin sakinleri bu olayı yaşadılar. Oldukça korkutucu, ancak bir meteor tarafından öldürülmek çok düşük bir ihtimal.

Buna göre 22 Ağustos 1888 tarihinde Süleymaniye şehrindeki bir köyün üzerinde bir meteor parçalanıyor. Güçlü bir ışık parlamasının ardından gökyüzünden meteor parçaları düşmeye başlıyor ve yaklaşık 10 dakika boyunca bu tehlikeli yağmur sürüyor.

Çarpan meteorun Osmanlı haritası üzerinde gösterilen konumu. © Unsalan et al., Meteoritics and Planetary Science, 2020

Bir kişinin ölmöesi bir kişinin de yaralanıp felç olmasına neden olan hadiseyi Süleymaniye valisi İstanbul’a bildirip dönemin padişahı Abdülhamid’e ne yapmaları gerektiğini soruyor. Ayrıca sadrazama düşen parçalardan örnek gönderilmiş.

kaynak: Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan, Trakya Üniversitesi’nden Altay Bayatlı ve SETI Enstitüsü’nden Peter Jenniskens’in makalesi | gazetemanifesto.com |