Mars’a adınızı yazdırın

Bu yazıyı 6 sene önce Mars’a giden Merak (Curiosity) adlı gezgin için yazmıştım. Şimdi NASA, Mars’a gidecek InSight aracına adınızı yazmanız için sizi çağırıyor.

Kasım 2018’de Mars’a inmesi planlanan InSight aracının üzerinde isminizin yer almasını istiyorsanız, 1 Kasım 2017’ye kadar aşağıdaki bağlantıdaki formu doldurmanız gerekiyor:

//mars.jpl.nasa.gov/participate/send-your-name/insight/

First Name kısmına adınızı, Last Name‘e soyadınızı yazdıktan sonra Enter Country kısmında Turkey‘i seçmelisiniz. Postal Code bizim için şart değil ancak Email kısmına e-posta adresinizi girmeniz gerekiyor. Bir de robot olmadığınızı kanıtlamanızı istiyorlar. I’m not a robot seçeneğini tıklamalısınız. Sonra sizden fotoğraflar arasında seçim yapmanızı istiyorlar. Bundan sonra tek yapmanız gereken Send My Name InSight butonuna basmak.

NASA InSight ile Güneş Sistemi’nde 4 milyar yıldan daha uzun zaman önce oluşan kayaç gezegenlerin meydana gelişini daha iyi anlayabilmeyi amaçlanıyor.

Eski yazı:

NASA 2011 yılında Mars gezegenine Mars Bilim Laboratuvarı (Mars Science Laboratory – MSL) adında yeni bir gezgin göndermeyi planlıyor. Uzay araştırmaları tarihine bir kez daha adını yazdırmayı planlayan NASA biz sıradan insanlara da tarihin parçası olun diyor.

Mars’a adınızı yazdırma işi esasen, MSL içindeki bir mikroçipe adınızın kaydedilmesi şeklinde oluyor. Yarıiletken endüstrisinde silikonun çok kullanıldığını düşünürsek, adınız tarihe silikon harflerle yazılacak diyebiliriz. Bu adresteki formu doldurarak ismi Mars’a gidecek kişiler arasına katılabilirsiniz.

Formu doldurduktan sonra size, isterseniz yazıcıdan çıktısını alabileceğiniz bir sertifikanın adresi veriliyor. Türkçe karakter sorunu konusunda uyarmalıyım. Bazı harflerimiz ? şeklinde çıkıyor.

Hangi ülkeden ve ABD eyaletlerinden kaç kişinin adını Mars’a yazdırmak istediğini bu sayfadaki listeden takip edebilirsiniz. Başı elbette ABD çekiyor. ABD içinde de uzay araştırmaları konusunda önde gelen merkezleri barındıran Teksas ve Florida eyaletleri ilk üçte görülmekte. Ülkelerin sırası yazmıyor ancak ben en son baktığımda Türkiye henüz 4200 barajını aşamamıştı.

“Mars’a adınızı yazdırın” için bir yanıt

  1. This project is perfect and amazing.I want to be astronaut.Maybe in the future ı’m gonna find my name top of Mars.I really want to see my name on there.
    I’M DENİZ and I’m gonna be more famous than MARS!!!
    LOVES…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.