Mars simülasyonu

Daracık bir alan, her şey en az alanı kaplayacak şekilde tasarlanmış, sürekli fan seslerinin oluşturduğu fona sahip bu mekandan ne çıkabilmek mümkün ne de dışarısıyla kolayca iletişim kurabilmek. Hapisaneyi andıran bu ortam, insanlı Mars görevine katılacak mürettebatın aylar boyunca yaşayacak olduğu uzayaracının ta kendisi.

Henüz insanlı Mars görevleri gündemde değil, fakat psikolojik ve bedensel açıdan insanı zorlayacak bu görevlerin insanlara etkileri hakkında bilgi edinmek amacıyla, mart ayı sonunda ESA ve Ruslar bir araştırma başlatılacak. Moskova’daki Biyomedikal Sorunlar Enstitüsü’nde gerçekleştirilecek olan araştırma süresince ESA’ya bağlı olarak Alman ordusundan bir makina mühendisi ve Fransadan bir savaş pilotu ile aralarında bir doktor ve bir spor fizyolojisti olan dört Rus kozmonottun oluştırduğu 6 kişilik mürettebat 31 Mart günü, üç ay sonra gün yüzüne çıkmak üzere dış dünyadan tamamen yalıtılmış tecrit tesisine giriş yapacaklar.

Uzun süreli uzay yolculuklarının psikolojik ve tıbbi etkilerinin açığa çıkartılmasının amaçlandığı Mars görevi benzetimine (simülasyon) katılan ve izole bir hayat yaşayacak olan 6 kişilik mürettebatın ‘Dünya’ ile iletişiminde gerçeğe uygun olarak 20 dakikaya kadar -her iki taraf için de- gecikmeler olacak. Ayrıca 105 gün boyunca Mars yolculuğunu taklit etmek amacıyla gönüllü bir hapis hayatı yaşayacak olan mürettebat, bu süre boyunca tesbih yapmak yerine gerçek bir uzay görevindeymiş gibi fırlatma, Kızıl Gezegene yolculuk, gezegen yüzeyinde araştırma ve geri dönüş yolculuğunu kapsayan belli bir senaryoya uygun hareket edecekler. Senaryo dahilinde bazı kurmaca acil durumlar olacak; kim bilir belki gerçek acil durumlar da ortaya çıkabilir. Mürettebatın beslenmesi de Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapanlarınki gibi olacak.

Mars görevi için benzetim çalışmaları bu 105 günlük çalışma ile sınırlı kalmayacak. Mars görevleri daha uzun süreceğinden, bu çalışmadan sonra sırada Mars görevinin tüm aşamalarını içeren 520 günlük bir benzetim çalışması olacak. Bu çalışmalar sayesinde uzun süreli uzay yolculuklarında ortaya çıkabilecek sorunlar önceden belirlenebilecek ve çözümler üretilebilecek.

Sizin Mars deneyimini canlandırmanız için illa ki 15 hafta boyunca dar bir alana tıkılıp kalmanız gerekmiyor. Mars Simulation Project adlı ücretsiz bilgisayar yazılımı sayesinde siz de gelecekteki Mars yerleşimlerini simüle edebilirsiniz. Vaktim olmadığı için bilgisayara yükleyip deneme fırsatım olmadığından yazılımın ne kadar iyi veya kötü olduğu konusunda ise bir yorum yapamayacağım.

kaynak: esa | mars-sim.sourceforge.net |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir