Mars ışıldıyor

Geçen ay boyunca, parlaklığı iki katna çıkan Mars gözlemciler için hoş bir gösteri sergiliyor. Kuzey Carolina’dan Friedrich Deters 10 inçlik (~25cm) teleskobundan Mars’ın oldukça iyi görünmeye başladığını bildirdi.

Aşağıdaki görüntüyü yakalayan Dan Peterson da Deters’i onaylıyor:

Resimde kutbun üzerinde görülen maviliğe “Kuzey Kutup Başlığı” deniliyor. Mars kuzey kutbunun üzerindeki bu devasa buz bulutu kışın oluşuyor. Mavi renk güneş ışınlarının bulutun içinden geçerken çok ince buz kristallerince (ışnların dalga boyundan daha küçük) saçılması sonucu oluşuyor. Mavi başlık Mars’ın kırmızı yüzeyinin üzerinde orta boy teleskop kullanıcılarının hoşuna gidecek bir karşıtlık (kontrast) oluşturuyor.

Mars’ın gösterisini izleyebilmek için illa teleskoba ihtiyacınız yok. Gezegen çıplak gözle rahatça görülebilecek kadar parlak ve tüm kızıllığıyla İkizler (Gemini) takım yıldızında konumlanıyor:

26 ve 27 Kasım gecelerinde dolunay ile yakın konumda olacak gezegen ile takım yıldızı bulmak çocuk oyuncağı. Doğudaki dolunaya doğru baktığınız zaman, yalnızca birkaç derece uzağında olacak Mars’ı fark etmek zor olmayacaktır.

Mars’ın bu kadar parlaklaşıp etkileyici bir hal almasının sebebi Dünya ile yakınsaması. En yakın konumlarına 18 Aralık’ta ulaştıklarında aralarındaki mesafe yaklaşık 110 milyon kilometre olacak. Bu kulağa çok büyük bir mesafeymiş gibi geliyor, fakat güneş sistemi ölçeğinde sadece küçük bir sıçrama mesafesi demek. NASA bu yakınlaşmanın avantajını yeni Mars görevinde kullanacak: Phoenix Lander. Ağustos 2007’de fırlatılan Phoenix Mars’a 2008 mayısında ulaşıp, diğer Mars gezginlerine katılacak: hâlâ kızıl gezegende bulunan Spirit ve Opportunity’ye.

Kaynak : science@nasa

“Mars ışıldıyor” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir