Mariner 2

Mariner 2 isimli uzay sondası 14 Aralık 1962 günü Venüs’e 34000 kilometreye kadar yaklaşarak bir gezegene yakın geçiş yapan ilk uzayaracı oldu. Mariner 2 NASA ve JPL tarafından geliştirilip 27 Ağustos 1962’de fırlatılmıştı.

Mariner 2’nin temsili resmi. NASA/JPL

Geçiş sırasında gezegenlerarası uzay ve Venüs atmosferine dair elde ettiği değerli verileri de Dünya’ya göndermeyi başardı. Bu veriler sayesinde Venüs’ün kendi etrafında diğer gezegenlerin aksi yönde döndüğü saptandı.

Gezegene dair öğrendiğimiz diğer bir önemli şey ise sıcaklığıydı. Gezegenin atmosfer sıcaklığı en az 425°C olarak ölçülmüştü. Böylece, Dünya’nın kız kardeşi olarak anılan Venüs’ün gerçekte cehennemi andırdığı anlaşıldı. Kurşunun erimiş halde bulunduğu bu sıcaklık, gezegenin hem gündüz hem de geceyi yaşayan yarıküresinde görülüyordu.

Venüs’ün morötesi filtreli görüntüsü. JAXA/ISAS/DARTS/Damia Bouic

Carl Sagan Venüs’ün bu kadar sıcak olmasının sebebi olarak sera etkisi teorisini ortaya koydu. Buna göre atmosferdeki karbondioksit gibi sıcaklığı tutan gazlar Venüs’ün aşırı ısınmasına neden olmuştu. Bugünse biz insanlar kendi atmosferimizdeki sera gazlarının aşırı biçimde artmasına neden oluyoruz. Sonuç ısınan bir gezegen. Venüs’ten çok geç olmadan bir ders çıkarmamız gerekiyor.

Gezegene ulaşıp atmosferine dair daha detaylı bilgiler göndermeyi başaran uzayaracı ise Venera 4 olmuştu. Sovyetler Birliği’nin gönderdiği Venera 4 aynı zamanda başka bir gezegene ulaşıp veri gönderen ilk uzayaracı oldu.

kaynak: NASA [1] [2] |