Lulin yaklaşıyor

1996 yılında henüz 7 yaşındayken bir kuyruklu yıldız keşfettiğini sanan, fakat bunun Hale ve Bopp adında iki kişi tarafından kendisinden önce bulunduğunu öğrenmesiyle hayal kırıklığına uğrayan Çinli Kuanzhi Ye, 19. yaşında (2007) muradına ermil ve bir kuyruklu yıldız keşfetmişti!

Lulin Kuyruklu Yıldızının Jack Newton tarafından 1 Şubat 2009da 35cm teleskobuyla yakaladığı görüntüsü
Lulin Kuyruklu Yıldızı'nın Jack Newton tarafından 1 Şubat 2009'da 35cm teleskobuyla yakaladığı görüntüsü

Bu kuyruklu yıldıza Lulin adı ise onun ilk fotoğrafını yakalayan Tayvan’daki bir gözlemevince verildi. Bu olayın ardından Çinli genç kendine derhal bir CCD kamera aldı mı bilinmez, ama keşfi Dünya’ya yaklaşıyor. Şu an için cismi çıplak gözle görebilmek için ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde gözlem yapmak gerekiyor.

Dünya’ya en yakın konumuna (0,41 AB) 24 Şubat 2009 tarihinde ulaşacak kuyruklu yıldız, güneş sistemi içine ilk defa geldiği için sürprizlere gebe olabilir. Daha önce Güneş’in ısısına maruz kalmadığından sahip olduğu madde hiç uzaya saçılmadı ki bu sebepten ötürü ardında daha büyük bir kuyruk bırakma ve daha büyük bir parlaklığa ulaşma şansı var.

Lulin siyanür ve diatomize karbon içerdiğinden yeşil renkte parlıyor. Görüntü Gregg Ruppel tarafından yakalanmıştır.
Lulin siyanür ve diatomize karbon içerdiğinden yeşil renkte parlıyor. Görüntü Gregg Ruppel tarafından yakalanmıştır.

İçeriğindeki, diğer kuyruklu yıldızların da çoğunda bulunan ve zehirli bir gaz olan siyanür (CN) ile diatomize karbon (C2), uzaydaki vakum ortamında güneş ışınlarının da etkisiyle kuyruklu yıldıza yeşil rengini veriyor.

Lulin gezegenler ile ters yönde hareket ettiği için gökyüzünde oldukça hızlı hareket  ediyor. Bu alışıldık olmayan durum nedeniyle teleskop ve dürbün kullanılarak yapılan gözlemlerde kuyruklu yıldızı gökyüzünde yıldızlardan ayırmak oldukça kolay.

kaynaklar

universetoday.com | science@nasa | spaceweather.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir