Lüksemburg uzay madenciliğinde lider olmak istiyor

Lüksemburg; sadece yarım milyon nüfusa sahip ve Yalova ilimizden sadece bir parça daha büyük bir Avrupa ülkesi. Şimdi bu küçücük ülke, küçük olmanın büyük hayaller kurmak için engel olmadığını bize bir kere daha hatırlatıyor. Lüksemburg uzay madenciliği konusundaki girişimleri destekleyeceğini açıkladı. Hedef bu alanda lider konuma gelmek.

uzay-madenciligi
Ay’dan getirilen taş örnekleri ve kuyruklu yıldız tozu toplamak dışında şimdiye dek bir uzay madenciliği faaliyeti yok, pratik açıdan yakın bile değiliz ancak birkaç özel şirket bu işle ciddi olarak ilgileniyor. Devletlerin uzay ajansları da göktaşlarına araştırma seferleri düzenliyor veya düzenlemeyi planlıyor. Belli bir tarih vermek zor ancak uzay madenciliği bilimkurgu öğesi olmaktan çıkacak.

Bu heves boşuna değil, zira uzay madenciliği bir zorunluluk. Kullandığımız kimi elementlerin dünyadaki stoğu oldukça sınırlı buna karşın tüketim hızla devam ediyor. Bunların yerlerini alacak başka maddeler bulmak da pratikte çok olanaklı değil. Bu sebeple gezegenimizde azalan bu kaynakları uzaydan getirmek zorundayız. İşin güzel yanı, Dünya’da çok az bulunan şeyler uzayın kimi noktalarında bolca bulunmakta.

Lüksemburg uzay madenciliğinda uzun erimli bir ekonomik gelişim hedefliyor. Bu yönde çalışan, teknoloji üreten şirketler desteklenecek. Nihai hedef şu an varolmayan bu sektörde lider olmak. Lüksemburg’un bu büyük hayali temelsiz sayılmaz, ülke bir kaç uydu operatörüne ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri olan SES’in 50’yi aşkın uydudan oluşan bir filosu var. Uzaydaki göktaşlarından maden çıkarmak için gerekli yasal çerçeveyi geliştirmek üzerinde çalışan Lüksemburg eğer planında başarılı olursa, uzay madenciliğinin en önemli merkezi konumuna gelecek.

kaynak: gizmodo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir