LightningStrike

Sabit kanatlara sahip uçaklar hızlı uçma konusunda oldukça başarılılar, ancak iş havada durmaya, olduğu yerden yavaşça yükselip alçalmaya geldi mi tahtlarını helikopterlere kaptırıyorlar. Helikopterler bu işi dev pervaneleri sayesinde kolayca gerçekleştirebiliyorlar, fakat onlar da hızlı uçma konusunda uçakların oldukça gerisinde kalmakta. Geçmişte bu iki türün özelliklerini birleştirmeye yönelik çeşitli girişimler (Boeing AV-8 Harrier, V-22 Osprey, Lockheed’s F-35B) olmuştu. ABD’nin ileri teknolojiler kurumu olan DARPA ise daha iyisini istiyor.

LightningStrike

DARPA’nın belirlediği son derece iddialı “havada durma konusunda helikopterlerden, uçma konusunda da uçaklardan daha verimli hava aracı” konsepti için geliştirilen LightningStrike’ın %20 ölçekli modeli ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

LightningStrike-2

Aurora’nın geliştirdiği araç, hibrit-elektrikli bükülür kanatlı (tiltwing) yapısıyla rakiplerinin önüne geçiyor. Bükülür kanatlar yeni olmamasına karşın tüm kanatta sıralı toplam 18 elektrik motoru bu yeni modeli geleneksel alternatiflere göre öne çıkarıyor. Sıradan motorlar merkezi yakıt deposu, karmaşık sistemler gerektirirken elektrik motorları kanadın istenilen yerine kolayca yerleştirilebilmekte.

kaynak: airspacemag.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir