kuzey buzullarında erime rekoru

Geçen hafta uydulardan alınan veriler, kuzey buzullarının, ölçümlerin yapıldığı son 30 yılın en düşük seviyesinde olduklarını gösterdi.

Aşağıdaki, 200’e yakın uydu fotoğrafının birleştirilmesiyle oluşmuş mozaik görüntüde, açık yeşil alanlar su buzullarını göstermekte.

Danimarka Ulusal Uzay Merkezi’nden Leif Toudal Pedersen’in bildirdiğine göre, bu yıl ki görüntülerde yaklaşık olarak 3 milyon km kare alanı kaplayan kutup buzulları, 2005 ve 2006 yıllarında yapılan ölçüm değerlerine göre 1 milyon km kare küçülmüş. Geçtiğimiz 10 yılda, yıllık buzul küçülmesinin ortalama 100 bin km kare olduğu düşünülürse, 1 milyon km karelik kayıp sıradışı bir değer.

Bir yıl içindeki değişimin bu kadar sıradışı olmasına sebep olarak, yazın erimenin daha erken başlaması gösteriliyor. Buzlar daha erken erimeye başlayınca, erime daha uzun sürüyor; bu da normalden fazla erime demek. Erimenin boyutları öylesine büyük ki; normalde buzların geçit vermediği noktalarda buzullar çekilince, normalde varolmayan yeni bir rota ortaya çıkmış durumda. Resimde gösterilen açık turuncu çizgi, Kanada’nın kuzeyinden yol alınabilecek rotayı gösterirken, mavi çizgi ile belirtilen rota ise sadece Sibirya’nın kuzeyinde tıkanıyor (kesik çizgili bölüm).

Kutup bölgeleri iklim değişikliğine karçı çok hassas. BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, bu bölgelerin sıcaklık artışlarına karşı oldukça savunmasız olduğunu ve 2070 yazında buzulların tamamen gidebileceğini gösterdi. Halihazırda başka biliminsanları bu seviyeye 2040 yılında ulaşılabileceğini savunuyor.

kaynak: esa

Bir cevap yazın