küresel ısınmanın sebebi güneş mi? (II)

küresel ısınmanın sebebi güneş mi? (I)’den devam..

Maunder Minimum haricinde de ortalama sıcaklıkla güneş lekesi sayılarındaki değişim birbiri ile örtüşüyor gibi gözüküyor. Ta ki 1960’lara kadar. Bu, sanayileşmenin büyük bir ivme kazandığı tarih.

Artan sanayi ve artan nüfus, doğal kaynak tüketimini de görülmemiş şekilde arttırdı. Dolayısıyla sanayinin yan ürünü olan karbon dioksit, tarımda gübreleme sonucu açığa çıkan nitröz oksit ve evsel katı atık depolama alanlarından çıkan metan gazlarının salınımı arttı. Bunlar dışında yeni teknolojilerle doğada daha önce varolmayan kloroflorokarbonlar (CFC), hidroflorokarbonlar (HFC) ve sülfür hekzaflorid (SF6) gibi yeni sera gazları da atmosfere karışmaya başladı.

Ozon Tabakası’na zarar veren CFC ve onların yerini alan HFC’lar genel olarak soğutucu üretiminde ve itici gaz olarak basınçlı kutularda kullanım alanlarına sahip. Özgül ağırlığı en büyük gaz olarak bilinen (şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim)  SF6 elektrik alanında kullanılıyor.

Yukarıdaki grafikte ortalama sıcaklık, atmosferdeki CO2 derişimi ve güneş lekesi sayıları karşılaştırılıyor. Güneş etkinliğiyle, ortalama sıcaklığın belli bir tarihe kadar ilişkili olduğu görülüyor. Fakat demin bahsettiğim gibi 1960’tan sonra bu ilişkiyi görememeye başlıyoruz.Bu elbette artık yıldızımız gezegen atmosferinin sıcaklığında etkili olamıyor demek değil. Fakat şekilde mavi renkte gösterilen sera gazı miktarının artışı artık çok daha etkili durumda. Öyle ki güneş etkinliğindeki düşüş sıcakta azalmaya sebep olamamış.

Belki etkinliğin azalmaya devam etmesi sıcaklık artışını belli oranda yavaşlatabilir veya düşmeye başlamasına sebep olabilir. Ancak sera gazı konsantrasyonunu şimdiden baskın hale geldi. Zaten güneş etkinliği bugün azalsa bile yarın mutlaka artacaktır. Dolayısıyla küresel iklim değişikliği konusunda Güneş, bel bağlanamayacak bir değişken. Sera gazı salınımıyla mücadeleye devam etmek gerekiyor. Bu mücadele bundan sonra gezegenbilim kapsamında burada daha çok yer bulacak, fakat bu yazı dizisi burada sona eriyor.

kaynak

wikipedia – greenhouse gas | youtube.com (SF6 için) | BOS AŞ. |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir