internetteki Türkçe gökbilim kaynakları I – bloglar

Bir seri yazı ile internetteki gökbilim kaynaklarının bir listesini çıkartıyoruz. Bunları daha sonra sitenin ayrı bir bölümünde toplu halde vereceğim. Eksiklikler ya da yeni siteler olduğunda bunları bildirirseniz sevinirim.

Bu ilk bölümde bloglar var. Astrotürk dışında kalan bütün gökbilim bloglarının ortak özelliği blogspot üzerinde yayın yapıyor oluşları. Bu yüzden, zaman zaman gelen sansür dalgaları blogspot’u da vurduğunda Türkiye’de yer yer astronomi kesintisinin yaşanmasına sebep olmuştu.

Gök Günce

Sık güncellenen Türkçe gökbilim bloglarından biri olan Gök Günce‘nin yazarı Arif Bayırlı, aynı zamanda Doğa Günce adlı blogu da hazırlamakta. Sitede fizik alanında da yazılar mevcut.

Gök Ayna

Henüz üç aydır gökyüzüne ayna tutan Gök Ayna da sıkça güncelleniyor. Blogdaki tutumlu bir astronom olmak başlıklı son yazıda, pek çok yerli ve yabancı gökbilim kaynağının adresi verilmiş. O listeye de göz atmak faydalı olacaktır.

İshak’s Astronomy Blog

Başlığının ingilizce olduğuna bakmayın. Bu blog Türkçe yayınlanıyor, asıl önemlisi yazıdan çok fotoğraf içermesi. Site, İshak Benbanaste’nin Çerkezköy’deki gözlem mekanında, Meade LX200GPS 14″, Apokromatik 80mm ve Coronado PST teleskoplarıyla yakaladığı görüntülerden oluşuyor.

En azından öyle olması planlanmış. Ne yazık ki site ilk üç yazıdan sonra güncelliğini yitirmiş. Yazdan sonra gözlem şartlarının olumsuzluğunun buna sebep olduğunu ve havalar iyileşince sitenin yeniden güncelleneceğini umuyorum.

Popüler Astronomi

Popüler Astronomi, geçtiğimiz ocak ayında yayına başlamış fakat şubattan sonra da herhangi bir yazı eklenmemiş. Bu yüzden arşiv 10 yazıyla sınırlı kalmış ne yazık ki. Blogçusu Akın Aras, blogu denedi ve sıkıldı mı, yoksa araya başka şeyler girdi de yazmaya devam mı edemedi bilmiyorum, ama umarım siteyi güncellemeye yeniden başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.