Hindistan da Mars’a ulaştı

Önceki günkü yazının sonunda Hindistan’ın uzay sondasından bahsetmiş ancak ayrıntılara girmemiştim. Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu’nun (ISRO) gezegenlerarası ilk denemesi olan Mars Yörünge Uzayaracı, derin uzaydaki 300 günlük yolculuğunun ardından dün TSİ 05.11’de başarılı biçimde Mars yörüngesine yerleşti.

Böylece Hindistan, Sovyetler Birliği, ABD ve Avrupa Uzay Ajansı’nın ardından Mars yörüngesine uydu yerleştirmeyi başaran 4. aktör oldu. 74 milyon dolara mal olan Mars Yörüngeci Görevi sondası Mangalyaan (Sanskritçe “Mars aracı”) Hindistan’ın Mars’a uzayaracı gönderebilecek kapasiteye sahip olduğunu kanıtlamakla kalmadı, Hindistan Mars yörüngesine ilk denemede başarıyla ulaşan ilk ülke ünvanına da sahip oldu. Mars’ta şu anda çalışır durumda 5 yörüngeci ve iki yüzey aracı var (Opportunity, Curiosity).

Mangalyaan üzerindeki bir kamera ve dört bilimsel araçla gezegenin yüzeyi ve atmosferi üzerinde çalışacak. Atosferde, yaşam işareti olan metan incelenecek. Dünyamızda metanın %90’ı yaşayan organizmalarca üretiliyor (yaşamayanların bedenleriyle beslenerek). Metanın Mars atmosferinde kolayca kaybolduğu düşünüldüğü için, bulunması halinde kısa süre önce üretilmiş olması gerekiyor. Bu da Kızıl Gezegen’de yaşam işareti olabilir.

Mangalyaan oldukça eliptik yörüngeye sahip. 77 saatte turladığı gezegene en yakın olduğunda 365 km yüksekte olacak. En uzak noktadaysa 80.000 km’ye yükselecek. ISRO Mars’taki bilimsel görevin 6 ila 10 ay sürmesini bekliyorlar.

“Hindistan da Mars’a ulaştı” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.