Hangi teleskop: yeni başlayanlar için teleskop önerisi

Astronomiyle ilgileniyorsanız bir yerden sonra teleskop edinme isteği de kendini gösteriyor ve kafalarda hangi teleskop sorusu ortaya çıkıyor. Öncelikle bilmeniz gereken teleskop almak için acele etmeniz gerekmediği. İlk olarak teleskoplar hakkında yeterli bilgiye sahip olup kendi koşullarınıza uygun bir model seçmek daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Genelde astronomiye dürbün ile başlanması önerilir. Teleskopla başlamaktan daha ucuz bir alternatif. Üstelik kullanması daha kolay. Teleskop kuramadığınız yerde rahatlıkla gözlem yapabilirsiniz. Dürbünlerin büyütme gücü düşük olduğu için gökyüzünde daha geniş bir alan gösterirler. Bu sebeple derin uzay cisimleri dediğimiz bulutsu ve yıldız kümelerini çok güzel gösterirler. Fakat düşük büyütme gücü dürbünleri Ay ve gezegen gözleminde dezavantajlı duruma geçirir. Derin uzay cisimleri için ışık kirliliğinden uzaklaşmak gerekiyor. Teleskoplar şehir içinden hiç olmazsa Ay ve gezegen gözlemlerine devam edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, her şey koşullara bağlı olduğundan bir şey almadan önce iyi araştırma yapmak lazım. Ben burada 1500 lira bütçe dahilinde ilk teleskop olarak tercih edilebilecek, önerdiğim modelleri listeliyorum. Modeller arasındaki fiyat farklarını karşılaştırma kolaylığı olsun diye tek bir kaynaktan aldım. Siz alırken fiyatları başka mağazalardan da karşılaştırın.

yeni başlayanlar için teleskop önerileri

50mm çaplı

Bunlar para vermeye değer en ucuz teleskoplar ama kapasite bakımından son derece sınırdalar. Eğer bütçe sıkıntısı yoksa daha üst modelleri tercih etmek yerinde bir karar olacaktır. Bu modellerden daha ucuzlarını optik kalitesi bakımından tatmin edici sonuçlar veremeyecek oyuncaklar olarak değerlendirmek lazım. Ay ve gezegen gözleminde işinizi görürken daha sönük hedeflerde çoğunlukla yetersiz kalacaktır.

Celestron PowerSeeker 50AZ

Fiyatı geçen aylara göre düşmüş. Meade’in gözmerceği seçimlerini daha kullanışlı buluyorum ama bu fiyata Celestron daha mantıklı olacaktır.
1352₺ hepsiburada.com

Meade Infinity™ 50 Alt/Az
2495₺ astroshop.com.tr

60mm çaplı

Konus Konustart 900B
Eğer bütçeniz yeterli ise 50mm teleskoplar yerine ilk düşünmeniz gereken teleskop bu. Ekvatoryal kundağı kurulumda daha fazla uğraş gerektirse de gökcisimlerinin takibinde işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Dünya’nın hareketi sebebi ile eğer teleskobunuzun tüpü sabitse bir süre sonra cisim görüş alanınızdan çıkar ve teleskobu tekrar ayarlamanız gerekir. Ekvatoryal kundaklarda cismi bir kere doğru şekilde hedefledikten sonra ince ayarla görüş alanınızda tutabiliyorsunuz. Üstelik Konustart 900B takip motoru ile geliyor; böylece sizin takip için bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Teleskop iki göz merceği ve bir barlow mercek ile geliyor. Gözmercekleri ile x45 ve x112 kat yakınlaştırma sağlayabiliyorsunuz. Barlow ile x90 ve x224 kat büyütmeye erişebilirsiniz ama görüntü kalitesi düşecektir.
Teleskop ayrıca akıllı telefon adaptörüne sahip.
2279₺ fujifilmshop.com

“Hangi teleskop: yeni başlayanlar için teleskop önerisi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir