Haftalık Gökyüzü Raporu – 7

Geçtiğimiz cumartesi günü haftalık rapor için aldığım  notların başına oturup yazıyı pazar gününe yetiştirmeyi planlıyordum. Malesef yine o lanet günlerden biriydi, sayısız iyi insanı hain bir pusuda kaybettik. İnsanın böyle zamanlarda zaten yazası olmuyor. Sendikalar grev ve hayatı durdurma kararı alınca sitenin yayınını kestim, yalnızca facebook sayfası üzerinden grevin örgütlenmesine yönelik görselleri paylaştım. Ve şimdi Haftalık Gökyüzü Raporu kaldığı yerden devam ediyor…

aziz-sancar

Aralarında Aziz Sancar‘ın da bulunduğu 3 kişilik bir ekibin çalışmaları kimya dalında Nobel Ödülüne layık görüldü. Üçlü, canlıların genetik kodlarını saklayan DNA’larını nasıl onardıklarını açığa çıkarmışlardı. Mekanizmanın işleyişini Bilimin Sesi sitesinde okuyabilirsiniz.

gokyuzu-ekim-2015

Türk Astronomi Derneği’nin yayını olan Gökyüzü’nün Ekim 2015 sayısı yayında! Derginin bu ayki kapak konusu karanlık madde olarak belirlenmiş.

Bülteni çevrimiçi okumak için: //issuu.com/tadgokyuzu/docs/gokyuzu_ekim2015_sayi62

Bülteni PDF olarak indirmek için (5MB): //www.astronomi.org/…/ebul…/GOKYUZU_Ekim2015_Sayi62.pdf

Bültenin tüm sayılarına ulaşmak için: //www.tad.org.tr/e-bulten

Kepler Teleskobu gelişmiş bir uzaylı medeniyeti bulmuş olabilir

Her şey bir yıldızın etrafında ışığını %20 oranına kadar kesebilen madde yığınının olması ile başladı. Olgunlaşmış bir yıldız olduğu için gezegen oluşum diski olma ihtimali ortadan kalkıyordu. Diğer doğal olasılıkların haricinde kalan bir ihtimal oldukça ses getirdi: enerjiye aç gelişmiş bir uzaylı medeniyet yıldızın çevresinde devasa bir yapım faaliyetine girişti!

İşaretler filminden bir kare: üç kardeş alüminyumdan yaptıkları başlıklarla tv seyrediyor.
araştırmanın başındaki isim “Uzaylılar her zaman başvuracağınız en son hipotez olmalıdır” diyor!

blue_skies_on_pluto-final-2

Yeni Ufuklar sondası, Plüton’un atmosfer bileşenlerine dair önemli verileri Dünya’ya gönderdi. Artık Plüton’da buz halde su bulunduğundan eminiz.

İ.Ü.F.F. Amatör Astronomlar Kulübü

Geçtiğimiz pazartesi günü yeni yönetimini seçen İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü (AAK) dönemin ilk etkinliğine hazırlanıyor. 25 Ekim 2015 Cuma günü saat 17’de İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde AAK’nın dünü, bugünü ve astronomi üzerine sohbet edip gözlem yapılması planlanan etkinlik herkese açık ve ücretsiz. Ayrıntıları etkinliğin facebook sayfasından öğrenebilirsiniz. Geçen yılın son etkinliğine katılmıştım, harikaydı.

Uzay İstasyonu’na 360 derece kamera gidebilir

spaceVR

Hatırlarsanız Uluslararası Uzay İstasyonu’na 4K formatlı bir kamera çıkmıştı. Yeni hedef ise 360 derece kamera. Şöyle düşünün: bir uzay istasyonu videosunda kamerayı sanal olarak istediğiniz yöne çevirebiliyorsunuz! Bunun bir örneğini Björk’ün stonemilker klibinde deneyimleyebilirsiniz (veya bir SpaceX fırlatması ile). Bir de bunu bilgisayar ekranında değil bir sanal gerçeklik gözlüğüyle sadece kafanızı çevirerek yaptığınızı düşünün. Tıpkı istasyondaymış gibi (yer çekimi hariç). Kamerayı istasyona çıkarmak isteyen SpaceVR adlı şirketin hedefi bu ve doğal olarak Kickstarter‘da kitle fonlamasıyla ihtiyacı olan 100 bin doları topladı.

yeni bir rekor

iss044e079682

Scott Kelly uzayda en uzun süre yaşayan Amerikalı astronot ünvanını kazandı. Toplamda 383 gün boyunca Dünya dışında yaşayan Kelly, Mike Fincke’nin 382 günlük rekoru geçmiş oldu. 29 Ekim’de bir başka rekoru daha kırarak: 216 gün ile en uzun uzay uçuşunu gerçekleştiren Amerikalı unvanına sahip olacak.

Kelly, Rus kozmonot Mikhail Kornienko ile beraber Bir Yıl Görevi‘ni sürdürüyor. Görevin amacı uzun süreli zay uçuşlarının insan bedenine etkilerini araştırmak.

Mars

Uzun süreli uçuşlar demişken konuyu Mars’a bağlamamak olmaz. NASA, şu sıralar filmi de gösterimde olan Andy Wier’ın Marslı romanın geçtiği bölgelerin gerçek görüntülerini yayınladı.

mars-the-martian-hirise-ares-landing-site-PIA19913-br2NASA/JPL/University of Arizona

Bu hafta Mete Atatüre‘nin çalışması da sosyal medyada epey ses getirdi ancak kafalar oldukça karışıktı. Atatüre ne bulmuştu, nasıl bulmuştu sorularını tam açıklamayan ve hatta yanlış açıklayan ‘açıklamalar’ ortalıkta gezdi. Doğrusunu bilelim:

MetaAtature-ne-buldu

Bilim Kazanı’nı takip etmekte fayda var.

 

İHA’lar alemi

Dronlarla yapılabilecek muazzam işleri yeni yeni keşfetmeye başlıyoruz. Hava fotoğrafçılığı zaten ilk akla gelen işti ama Jamie Brightmore bu işi biraz daha öteye taşımış. Yukarıada gördüğünüz video, dronların 50-120m irtifada 10-14dk sabit durmasına dayanan harika bir teknik kullanılarak elde edilmiş.

ve kötü haber:

ABD’de federal hükümet, dron kullanıcıları araçlarını Ulaştırma Bakanlığına kaydettirme zorunluluğu getirecek (lanet olası federaller!). Kararın gerekçesi elbette güvenlik. İnsansız hava araçlarındaki artışla beraber güvenlik riskleri de arttı, özellikle diğer büyük hava taşıtlarıyla karşılaşmalar ciddi tehlikeleri beraberinde getiriyor. Şüphesiz ABD’de ortaya çıkan güvenlik prosedürleri zaman içersinde ülkemize debenzer biçimle gelecektir.

bu haber de hayra alamet sayılmaz:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan bir açıklama ile Türk ordusuna bağlı F-16’lar Suriye sınırında, ihlal yapan bir insansız hava aracını uyardıktan sonra vurulduğu ortaya çıktı. Lakin olay tam olarak aydınlatılabilmiş değil. Ruslar İHA’nın kendilerine ait olmadığını iddia ederken, aracın nasıl uyarıldığı ve F-16 tarafından vurulduktan sonra nasıl bütünlüğünü belli ölçüde koruyabildiği soruları henüz cevaplanmış değil.

mechul-iha

PhD mi Mahmut mu?

NASA’da çalışan Dr. Umut Yıldız‘ın bu hafta mahlasında ünvanını kullanmasına anlam veremeyen bir hayranına verdiği yanıt oldukça eğlenceliydi.

mahmut-mu-yazayim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir