Haftalık Gökyüzü Raporu – 36

Falcon Heavy fırlatıldı

SpaceX şirketi yeni geliştirdiği Falcon Heavy roketini nihayet test etti. İlk fırlatma oldukça başarılı sayılır. Yan iticilerin ikisi neredeyse aynı anda karadaki iniş alanına kondular. Merkezdeki roket ise o kadar başarılı olamadı ve saniyede yüzlerce metre hızla okyanusa çakıldı; Neyseki dron gemide hasar yok. Gelelim esas meseleye: Elon Musk’ın kırmızı Tesla Roadster’ı uzaya çıkan ilk spor araba oldu. İçinde SpaceX’in geliştirdiği bir uzay giysisi giymiş halde bir mankenle uzaya çıkan araba, orada milyonlarca yıl kalabilir.

Dünya’dan en uzakta çekilen fotoğraf

Plüton’un neye benzediğini görmemizi sağlayan Yeni Ufuklar uzayaracı,

Canan Dağdeviren BM Genel Kurulu’ndaydı

Genç bilim insanlarımızdan Canan Dağdeviren, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. BM’deki konuşmaya buradan (ingilizce) ulaşabilirsiniz. Ekstra olarak Evrim Ağacı’nda Canan Dağdeviren ile yapılan sohbeti de izlemenizi öneririm.

Şebeke sorununu dronla çözdüler

Ceptelefonunuz çekmiyorsa, konuşabilmek için baz istasyonundan sinyal alabileceği bir yere gidersiniz.  Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Akçalı köyünde kapsama alanı dışında kalan halk ise sadece telefonu çeken bir noktaya gönderip bluetooth kulaklıkla iletişim sorununu çözmeyi tercih etmiş. Telefonu göndermek içinse dron kullanıyorlar. Uzaya iletişim uydusu göndermenin köy ölçeğindeki karşılığı budur sanırım.

AA.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.