Haftalık Gökyüzü Raporu – 21

En yakın komşuda Dünya büyüklüğünde gezegen keşfedildi

A view of the surface of the planet Proxima b orbiting the red dwarf star Proxima Centauri, the closest star to our Solar System, is seen in an undated artist's impression released by the European Southern Observatory August 24, 2016. ESO/M. Kornmesser/Handout via Reuters THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS - RTX2MW7L

Üstelik gezegen suyun sıvı halde bulunabileceği, dolayısıyla yaşam barındırabilme potansiyeline sahip bölgede. Güneş sistemimize en yakın yıldız sistemi olan, 4,3 ışık yılı uzaklıktaki Afla Centauri grubu bizimki gibi bir değil üç yıldızdan oluşuyor: yaklaşık Güneş boyutlarında çift yıldızlar olan Alfa Centauri A ve B ile küçük ve sönük bir kırmızı cüce olan Proksima Centauri. Bulunan gezegen Proksima Centauri yörüngesinde, 1.3 Dünya kütlesinde, kendi yıldızına 7 milyon km uzaklıkta dolanıyor. Bu uzaklık Düny-Güneş uzaklığının sadece %5 kadar. Porksima Centauri Güneş’e göre oldukça sönük olduğundan (7000 kat daha sönük) gezgen bu mesafede kavrulmadan varlığını sürdürebilmekte.

ESA uydusuna mikro meteor çarptı

Kum tanesinden bile küçük bir meteor ne kadar tehlikeli olabilir ki? O küçücük şey saatte on binlerce kilometre hızla ilerliyorsa canınızı yakması kaçınılmaz. 23 Ağustosta canı yanan ESA’nın bir uydusu (Copernicus Sentinel-1A) oldu. 40 cm’lik güneş panellerinden biri, 1 mm’den küçük bir meteorun hışmına uğrayan uydunun yönlendirmesi bozulunca bir miktar yakıt harcamak zorunda kaldı. Yörüngede sınırlı bir yakıtla yıllar noyunca idare etmesi beklenen bir uydu için pek iyi bir haber sayılmaz. Fakat en azından uydunun durumu genel olarak iyi ve çalışmasını sürdürüyor.

esa-mikrometeor-carpma

OSIRIS-REx fırlatılacak

OSIRIS-REx_Artist’s_conception

NASA 8 Eylül Perşembe günü OSIRIS-REx’i fırlatacak. OSIRIS-REx görevinde amaç Bennu isimli asteroide konup numune toplamak sonra da bu numuneyi Dünya’ya geri getirmek. Oldukça iddialı! JPL’de çalışan Dr. Umut Yıldız Periscope aracılığıyla, OSIRIS-REx görevi hakkında yayın yaptı. Tekrarını bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Jüpiter’in kutup ışıkları

Juno Jüpiter’in güney kutubundaki kutup ışıklarını gözlemledi. 27 Ağustos 2016’da kaydedilen bu görüntü kzıl ötesi dalgaboyunda (3.3-3.6 mikron) kaydedilmiş.

juno-jupiter-aurora-720p

Erzurum’da büyük astronomi buluşması

20. Ulusal Astronomi Kongresi ile 9. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi 5 – 9 Eylül 2016 tarihleri arasında, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin evsahipliğinde Nene Hatun Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

astronomi-kongre-2016

Çankaya’nın Işık kirliliği haritası

cankaya-isik-kirliligi

Işık kirliliği bilimsel astronomi gözlemlerine engel teşkil ettiği kadar, sıradan insanlarla yıldızlı gökyüzü arasında duvar oluşturduğu için de bir sorun. Bu soruna karşı dünyada farkındalık yavaş da olsa artmakta. Ülkemizde de bu sorunu dert edinenlerin sayısı artıyor. Ankara’da ışık kirliliği haritası hazırlama projesi başlatılacakmış. Projenin tanıtımı 9 Eylül 2016 Cuma günü ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara Okulları Kültür Merkezinde saat 9:30’da yapılacak. Çankaya ilçesindeki tüm okullardan öğretmenler davetli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.