gökada bahçesi: Galaxy Zoo 2

Sekiz yılı aşkın süredir 930.000’den fazla galaksi ve 120.000’den fazla kuasarın renkli görüntülerini yakalayan Sloan robotik teleskobunun elde ettiği veriler yıllık olarak bilim çevrelerine ve kamuoyuna sunuluyor.

Bu teleskobun görüntülediği çeyrek milyon kadar gökadanın şekilsel özelliklerini belirleyebilmek için gönüllülerin katılımıyla yürütülen bir proje oluşturulmuş: Galaxy Zoo 2. Türkçe’ye gökada bahçesi olarak çevirebileceğimiz bu projenin ilkine 150.000’den fazla insan katılmıştı ve gönüllülerin yardımıyla elde edilen değerli veri şu an Dünya’daki teleskoplara yardımcı oluyor.

Bu galaksilerin ve bizimkinin nasıl oluştuğunu öğrenmek için yapılan çalışmalarda gönüllülere ihtiyaç duyulmasının sebebi, gökada resimlerinden onların şekilsel özelliklerini belirleme işini sıradan bir insanın gelişmiş bir bilgisayardan çok daha hızlı halledebilmesi.

Peki gökadalar neye göre sınıflandırılıyor?

Üye olduktan sonra Gökadaları Sınıflandırma (Classify Galaxies) bölümünde karşınıza gelen gökada resmine bakıp disk, spiral gibi yapılara mı sahip (Features or disk) yoksa girintisi çıkıntısı olmayan düzgün bir yapıya (Smooth) mı sahip bunu belirliyorsunuz. Bunlar dışında gelen görüntü gökada değil de yıldız veya işlem hatası diyebileceğimiz bir biçimdeyse bunu belirtiyorsunuz (Star or artifact). Verilen ilk yanıta göre yeni sorular geliyor.

Sorulara nasıl cevap verileceği bu adreste (İngilizce) anlatılmış ve çeşitli pratik örnekler de verilmiş. Eğer hoşnuza giden bir şey olursa bunu favorilerinize ekleyebiliyor ve gökyüzünde hangi konumda bulunduğu gibi bazı bilgileri öğrenebiliyorsunuz.

Galaxy Zoo ile gökadaları sııflandırmak, bir amatör için astronomiye katkı sağlamanın oldukça kolay bir yolu.

kaynak: sdss.org | galaxyzoo.org |

“gökada bahçesi: Galaxy Zoo 2” için 5 yanıt

 1. Space life most of the time
  you know you live
  the glory of his
  this miracle created by God
  Seeing all this beauty, perhaps you know
  I first saw the space, I see only the picture of
  I see it is really one living purpose of this goal is

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir