galaktik metro

İlk modern metro haritası Londra için Harry Beck tarafından tasarlandı. Daha sonra dünyadaki diğer metro sistemleri için de aynı tarzda haritalar oluşturuldu. Bu haritalar, hatlar çeşitli renklerdeki tüpler şeklinde gösterildiği için tüp haritalar olarak anılıyor. Aşağıdaki tüp harita örneği Londra metro sistemine (Underground) ait:

Samuel Arbesman adında bir kişi de metro haritalarından esinlenerek gökadamız Samanyolu için bir tüp harita hazırlamış. Sarmal gökada sınıfından olan galaksimiz Samanyolu, Çarkıfelek gökadası gibi bir kaç farklı kola sahip. Samuel’in yaptığı şey, bu kollar üzerinde bulunan bilindik gökcisimleri arasında kollara göre bağlantı kurmak.

Haritadaki ‘hatlar’ gökadanın merkezi olan galaktik çekirdekten doğru ayrılmaya başlıyor. Bizim güneş sistemimizin bulunduğu Avcı (Orion) Kolu kırmızı ile gösterilmiş ve güneşimiz (Sol) hattın ortasında bulunuyor.

Samanyolu Gökadası için bir tüp harita
Samanyolu Gökadası için bir tüp harita. Londra metrosu iiçn hazırlanan haritadan daha basit gözüküyor. Elbette milyarlarca yıldız "durağı" gösterilecek olsa işler fena halde karışırdı.

Kaynak: Londra metrosu | arbesman.net | wikipedia | blog: willgater.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir