Europa

Europa, Jüpiter’in Galileo Uyduları olarak anılan dört büyük uydusunun en küçük olanıdır. Gezegenine yakınlık bakımından ise Jüpiter’in bilinen 80 uydusu içinde 6. sırada bulunuyor.

Jüpiter’den 670,900 km ortalama uzaklıktaki Europa’nın dolanım süresi 3 gün 13 saat 13 dakika (3,551 gün). Galileo uydularının hareketleri küçük bir teleskop veya 20x büyütme gücündeki sabit bir dürbünle ile rahatlıkla izlenebilir. Orta boy bir teleskopla zaman zaman Jüpiter üzerine düşen gölgelerini de fark edebilirsiniz.

Ortalama çapı 1560.8 km olan bu uydu bizim Ay’ımızdan biraz daha küçük bir cisimdir. Bu görselde Jüpiter’in dört büyük uydusu ile Dünya ve Ay’ın boyutlarını orantılı şekilde gösteriliyor:

Galileo uyduları ile Dünya ve Ay'ın boyutlarının karşılaştırması
Galileo uyduları ile Dünya ve Ay’ın boyutlarının karşılaştırması

Dışarıdan baktığımızda -220 derecelik yüzey sıcaklığı ile donmuş bir dünya ile karşılaşırız. Yüzeyinin altında ise 100 km derinlikte tüm küreyi saran bir okyanus olduğu düşünülüyor. Su ile kaplı olması Europa’ya yaşam barındırma potansiyeli veriyor. Eğer hali hazırda bir canlılık yoksa bile günün birinde bir insan kolonisi için uygun bir yerleşim yeri olabilir.

Gözlem tarihçesi

Europa, 8 Ocak 1610 tarihinde Galileo Galilei tarafından keşfedildi. Jüpiter’in en büyük dört uydusu, Io, Europa, Ganymede ve Callisto keşfedildi. Bu dört uydu kaşiflerinin adıyla, Galileo Uyduları olarak isimlendiriliyor.

Uydunun yüzeyine dair ilk bilgiler modern çağ astronomlarından Gerard Kuiper tarafından yapılan araştırmalarla sağlanmış ve kabuğunun su buzundan oluştuğu ortaya çıkmıştır. 1970’lere gelindiğinde Pioneer ve Voyager uzayaraçlarının yaptığı yakın geçişlerde yapılan gözlemler çok daha fazla bilgi sağladı. Bu çalışmalarla Kuiper’in analizleri kesinleşmiş oldu. 1995 yılında bu kez Galileo uzayaracı çok daha detaylı görseller ve ölçümler elde etti.

Europa en son 29 Eylül 2022 günü Juno uzayaracının yaptığı yakın geçiş sırasında gözlemlendi. Juno’nun Europa yüzeyinden 351 km mesafeden geçerek yaptığı bu geçiş şimdiye kadarki en yakın üçüncü geçiş olarak kayıtlara girdi.

351 km uzaktan Europa. 29 Eylül 2022 tarihinde Juno uzayaracı tarafından kaydedilen görüntü Andrea Luck tarafından işlenmiş.

Europa adı nerden geliyor?

Yunan mitolojisindeki Zeus, Roma mitolojisine Jüpiter olarak geçtiğinden, adını taşıyan gezegenin yeni keşfettiği uydularına Galileo tarafından Zeus ile alakalı karakterlerin isimleri verilmiştir.

Europa da ismini, Poseidon’un oğlu ve Tyros kralı olan Agenor’un kızından alıyor. Hikayeye göre Zeus bu Fenike prensesini beyaz bir boğa kılığına girerek Fenike’den Girit’e kaçırır. Kral Agenor oğullarını kızını bulması için peşinden gönderse de hiçbiri Europa’yı bulmayı başaramaz, dahası bir daha da ülkelerine dönmezler [ozhanozturk.com].

kaynaklar:
wikipedia/Europa
solarsystem.nasa.gov
ozhanozturk.com
solarviews.com/eng/europa.htm
//www.nasa.gov/feature/jpl/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir