Dünya Uzay Haftası (4-10 Ekim)

Her yıl 4 – 10 Ekim tarihleri Dünya Uzay Haftası olarak kutlanmakta. Dünyadaki en geniş çaplı uzay etkinliği olan uzay haftası önemli olayların yıldönümü olduğu için seçildi:

4 Ekim 1957: İlk yapay uydu Sputnik 1 Sovyetler Birliği’nden fırlatıldı, uzay araştırmaları başladı.

10 Ekim 1967: Dış Uzay Anlaşması imzalandı.*

Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında ilan edilen hafta bu yıl 80’den fazla ülkede binlerce etkinlikle kutlanacak. 2019 yılının teması “Ay: Yıldızlara Açılan Kapı” olarak belirlendi.

* Anlaşmanın resmi adı Ay ve Diğer Gök Cisimleri Dâhil, Uzayın Keşif ve Kullanılmasında Devletlerin Faaliyetlerini Yöneten İlkeler Hakkında Anlaşması (Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies)

Dünya Uzay Haftası etkinlikleri

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt kampüsünde, Araş. Gör. Süleyman Fişek’in “Uzay Araştırmaları Tarihi” sunumu olacak.

Dünya çapında binlerce etkinlikten elbette ülkemiz de nasibini alacak. 4 Ekim günü saat 17.30’da, gelen yoğun talep doğrultusunda, halka açık olarak İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü, Uzay Teknolojileri Kulübü ile beraber bir etkinlik düzenleyecek.

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt kampüsündeki Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü binasında, Araş. Gör. Süleyman Fişek Uzay Araştırmaları Tarihi sunumu yapacak. Sonrasında hava durumuna göre teleskop gözlemi olur.

Dünya Uzay Haftası için değerlendirilebilecek diğer bir etkinliği Ali Kuşçu Uzay Evi düzenliyor. Burada 9 Ekim Çarşamba günü teleskoplarla gece gözlemi olacak. 19:00-22:00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinlikte Türk Astronomi Derneği Genel Sekreteri Dr. Sinan Aliş de sunum yapacak. Ali Kuşçu Uzay Evi Eyüp Sultan ilçesinde bulunuyor. Daha fazla detay için etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dünya Uzay Haftası kapsamında olmasa da Ekim ayı içersinde ilginizi çekebilecek bir de gözlem kampı bulunuyor. Kozmik Anafor platformu ile Bilim Ne Güzel Lan ve Ahan da Fotoğraf, 26-29 Ekim tarihlerinde Antalya’da Astro Trek Kampı düzenleyecekler.

Fotoğrafçılık, astrofotoğrafçılık, çizgi film eğitimleri ve atölyeleri içeren, teleskopla gözlem, yürüyüş gibi aksiyonlar bulabileceğiniz Astro Trek bir çadır kampı etkinliği. Tarihi sebebiyle kışa girmeden, Ay’sız gecelerde son Samanyolu gözlemini yapmak isteyenleri cezbedebilir. Detaylar burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.