Dr.Umut Yıldız AAK’da

Bu cumartesi Dr. Umut Yıldız‘ın Amatör Astronomlar Kulübü‘nün (AAK) organize ettiği konferansı için İstanbul Üniversitesi‘ndeydim.

Uzaktan geldiğim için konferansın başlamasına 20-30 dk kala gelebildim. Yoğun ilgi nedeniyle daha önceden gelmem gerekiyormuş.

Bölümde bayram namazı kalabalığı vardı: konferansın yapılacağı üst kattaki salon dolunca kalabalık bir grubu ağaşıdaki anfiye aldılar. Son cemaat olarak burada hocayı projeksiyondan izledik 😀

seminer1

Umut hoca başlamadan evvel aşağıda kalanları da ziyaret etti. Yanımdaki genç gayet memnun biçimde “bu benim için yeterli” dedi. Seminer sonrasındaki ilgiden de anlaşılıyor ki Umut hocanın ciddi bir hayran kitlesi var.

seminer2

Umut Yıldız JPL’in bir baraka ile başlayan tarihinden başlattığı sunumunda gözlem teknolojilerine dair bazı bilgiler verdikten sonra mevcut ve yeni yapılmakta olan gözlem araçlarına dair anlatımını sürdürdü. Yeni gözlem araçlarımız çok büyük veri girişi sağlayacak. Dolayısıyla bu verilerin işlenmesi ve yönetilmesi gerekiyor, buna dair bir takım bilgiler aktardı.

Sunumun sonunda soruları yanıtlayan Umut Yıldız “başarıya ulaşmak için ne yapmalı” sorusuna yanıt verirken pes etmemek gerektiğinin altını çizdi.

Umut Yıldız İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün tarihi teleskobu hakkında bilgi alırken
Umut Yıldız İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nün tarihi teleskobu hakkında bilgi alırken

Yıldız’ın Türkiye’deki seminer turu hâlâ devam etmekte. Eğer ilgileniyorsanız programı buradan öğrenebilirsiniz.

Oldukça yoğun bir  konferans programını göze alan Umut Yıldız’ı tebrik edip teşekkürlerimizi sunmamız gerekiyor. Bir teşekkür de Amatör Astronomlar Kulübü’ne; on numara beş yıldız organizasyonları için. Bence geçtiğimiz Mayıs etkinliğinin ardından bu etkinlikle kulübün çıtası yükselmiştir. Merakla gelecek Mayıs etkinliğini bekliyor olacağım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.