Doğu Anadolu Gözlemevi’nde son durum

Doğu Anadolu Gözlemevi‘nin Erzurum’un Palandöken’e komşu Konaklı’daki Karakaya Tepeleri’nin zirvesindeki inşaatı devam ediyor. DAG tamamlandığında Türkiye’nin en büyük teleskobuna sahip olacak

Faaliyete geçip ilk ışığını alacağı tarih 2020 yılı Ekim veya Kasım ayları olarak düşünülüyor. 3170 metre rakıma kurulan DAG Dünya’nın en yüksekte konuşlu üçüncü, Avrupa’nın en büyük ikinci kızıl ötesi gözlemevi olacak.

DAG’ın 4 metre ayna çapına sahip teleskobu Türkiye’nin en büyük teleskobu ünvanına sahip olacak. Optik tasarımı Türk mühendisler tarafından tasarlanan teleskop aynı zamanda adaptif optik denilen bir sisteme sahip olacak. Atmosferin bozucu etkilerini gideren bu sistem sayesinde Doğu Anadolu Gözlemevi belki Hubble’dan bile daha detaylı görüntüler elde edebilecek.

Testler  ATASAM ve AMOS-EIE Ekibi tarafından İtalya’daki fabrikada yapılıyor. Daha sonra buradan Türkiye’ye gelecek. Teleskobun maksimum hareket hızı iki eksende saniyede 2 derece.

Güncel etkinlik:

29 Kasım 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde gözlem geceleri kapsamında Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) konulu etkinlik düzenlenecektir.

29 Kasım 2019’da İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşecek etkinliğin detaylarına sayfasından ulaşabilirsiniz.