Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü’nün kazananlarından biri oldu

aziz-sancar

Türkiye doğumlu (Mardin – Savur) biliminsanı Aziz Sancar, Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

Üçlü, canlı hücrelerin, bozulan DNA kısımlarını nasıl tamir ederek, genetik bilgilerini koruduklarını açıklayan çalışmaları ile ödüle layık görüldü. Mekanizmanın işleyişini Bilimin Sesi sitesinde okuyabilirsiniz.

Bir TV programında çalışmalarının 5-10 yıl içersinde kanser araştırmalarında kullanılabileceğini belirten Sancar, Türkiye’de aldığı eğitimle ilgili de şunları söyledi:

Türkiye bana iyi bir eğitim vardı. Yüksek seviyeli bir öğretim aldım. O beni bilim yapamaya hazırladı. O bakımdan ben Türkiye’ye ve memleketime minnettarım. Türkiye’ye olan duygularım sonsuzdur. Bu ödül benim için önemli ama Türkiye için aldığım için ayrıca önem taşıyor.

Ödüllü çalışmanın Türkiye’de yapılmamış olması bir eksiklik olarak görünse de Türkiye’den bir biliminsanının böylesi bir başarıya ulaşabilmesi mutlaka birileri için ilham kaynağı olacaktır. Yurttaşına güvenen, mucit değil ille de ara eleman olsunlar demeyen bilimsel, eşitlikçi bir eğitim politikası başarının anahtarı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir