astronotlar burunlarını nasıl kaşır?

Korona virüs (COVID-19) illeti ne yazık ki ülkemize de giriş yapmış durumda. Uzmanların virüsün yayılmasına karşı bizlere yaptığı uyarıların arasında elimizle yüzümüze dokunmamamız var. Bu uyarı alışkanlıklar ve ihtiyaç sebebiyle istemeden de olsa ihlal edebildiğimiz bir şey.

Uzay giysisi içindeki astronotların da zaman zaman burunları kaşınıyor; tabii onlar bizim aksimize isteseler de elleri ile burunlarını kaşıyamıyorlar. Fakat bu bir sorun ve çözülmesi gerekiyordu. Peki astronotlar burunlarını nasıl kaşır?

Uzay elbisesi içindeki astronotlar burunlarını nasıl kaşır?

İlk bakışta çaresizmiş gibi görünse de bu zor durumun çözümü kaskın içinde saklı. Fotoğraftaki gibi Apollo görevlerinde kullanılan kasklarda bir cırtcırt ile bu sorun çözülüyordu. Diğer kask modellerinde ise astronotların basınç farkını ayarlayıp kulaklarını açmak için kullandığı valsalva aleti bu işi çözüyor.

Dalgıçların sıklıkla kullandığı valsalva manevrası ağız ve burnu kapatıp soluk vermeye çalışarak kulaklardaki basıncı arttırmaya dayanıyor. Böylece dış ortamdaki yüksek basınç dengeleniyor.

kaynaklar: quora.com | mentalfloss.com | todayifoundout.com |