Astronomi Öğretmenleri

Bugün, Denizli’de okuluna teleskop kazandıran Tahsin Demirciler ile ilgili yazdığım yazıya bir yorum geldi.  Daha fazla kişiye ulaşması amacıyla, astronomi dersi veren öğretmenlere yönelik bu konuyu ayrı bir yazı olarak siteye koymaya karar verdim.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretim okulları müfredatına seçmeli astronomi dersleri koymuştu. Fakat matamatik ve fizik öğretmenlerinin verdiği bu dersler, genelde verimli ve uygulamalı olarak işlenemediği için, öğrencilerce pek fazla talep görmemiş.

Bu üzücü durumun sebebi, öğrencilere dersi veren öğretmenlere yeterli astronomi eğitiminin verilmemiş olması. Bu eksikliği kapatmak içinse harekete geçilmiş ve MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca desteklenen Astronomi Öğretmen Semineleri‘nin düzenlenmesi planlanıyor. Seminer ve çalıştaylar ile katılacak öğretmenlerin temel astronomi bilgilerinin

Astronomi öğretmenleri ve astronomi ile ilgilenen amatör astronom öğretmenler astronomiogretmenleri.com adresinde daha detaylı bilgi alabilir ve kayıt formu doldurabilirler.

İlk seminerler TTKB, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile Antalya’da gerçekleştirilecekmiş.

Genç bireyleri bilimsel merak, metodlu çalışma, kıyaslama ve gözlemin ilk adımlarını içeren Astronomi derslerine yöneltmek, daha etkin, verimli ve keyifli ders ortamları oluşturmak temel amaçtır. Bu amacı gerçekleştirme yolunda ise en önemli aktör ÖĞRETMEN’dir. Öğretmenler için Astronomi seminerleri düzenlemek yolu ile temel astronomi konularında bilgilenmeleri sağlanmalıdır. Öğretmenlerin astronomi konularında elde ettikleri bilgi ve birikim, yeni astronomi program içeriği ile de kolayca örtüştürülerek öğrencilere transfer edilebilecektir. Özellikle basit teleskop ve dürbün kullanımı ile gökyüzü objeleri ve gökyüzü olayları daha yakından incelenebilirse öğrencilerde bilime yönelen bir ilgi sağlanması çok muhtemeldir. Günümüzde teleskoplar çok ucuzlamış veya öğretmenler tarafından Tübitak çalıştaylarında nasıl yapılacağı öğrenilebilen bir konu haline gelmiştir. Ülkemizdeki iki okulda, iki özverili öğretmen, kendi okullarına okul imkanlarını kullanarak teleskop kurmuştur(Denizli ve Antalya).

“Astronomi Öğretmenleri” için 9 yanıt

 1. Astronomi eğitimi ilköğretim ve liselerde nerdeyse yok denecek kadar az.. Olanlar da birkaç fedakar öğretmenin kendi çabalarıyla yaptıkları şeyler.. Oysaki fizik-matematik gibi konularda çocukları motive etmek için astronomi gibi bir konudan nasıl faydalanılmaz sadece şaşıyorum.. Tabi bunun temelleri taa öğretmenlerin üniversitede aldıkları eğitime kadar dayanıyor bence. Kendi okuduğum okuldan örnek vermem gerekirse bir fizik öğretmeni birkaç genel ders dışında gördüklerinin dışında astronomi dersi almıyor, alsa da “bilim seçmelisi” zorunluluğunu yerine getirmek için “DC olsun bizim olsun” mantığıyla dersi dahi takip etmiyor. Öğretmenlerin eğitim dersleri dışındaki teknik derslere ilgileri zaten sıfıra yakınsıyor.. (Bahsettiğim okul Boğaziçi bu arada..) Süreç içerisinde halledilmesi gereken şeyler sonradan ekleme olarak sunulmak zorunda kalıyor, bu çalışmaların verimliliği de sorgulanır gibime geliyor…

  Genellemeler yapmak ne kadar doğru emin değilim ama Türkiye’de birkaç ilde öğretmenlere yönelik yaptığımız astronomi atölyelerinde çok ilginç manzaralarla karşılaşınca sorunun düşündüğümden çok daha büyük olduğunu gözledim.. Eğitimin ciddi anlamda üniversite programlarından, öğretmen zihniyetine kadar ciddi bir reforma ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum..

 2. Bilimin sevimli yüzü olarak gördüğüm Gökbilim’i daha fazla öğretmen tanıyabilecek. Ne mutlu bize… Böylece bakarsınız ülkemizde bilimde son birkaç yıldır Gökbilim’in yükselmesi ve tanınması açısından verilen emeklerle yükselişe geçer.
  Burada öğretmenlerin birkaç kez eğitime alınması yoluyla çok fazla öğretmene ulaşılması hedefleniyor. Bu güzel bir haber. Çünkü Astronomi dersini seçen okul saytısı zaten az. Dersi seçen okullarda bir de dersten anlayan öğretmen de olmayınca sıkıntılarla karşılaşılıyor. Bu nedenle çoğu okul Astronomi dersini seçemiyordu. Birkaç yıldır MEB’in dışında çeşitli kurumların ve üniversitelerin desteklediği sempozyumlarda onlarca fizik, matematik, fen bilgisi öğretmenlerine gökbilim dersleri verildi, uygulamalar yapıldı. Hayatında teleskop görmemiş olan bu öğretmenlere gözlem yaptırıldı. Bu ve benzeri güzel gelişmelerin devam etmesi dileğiyle…

 3. Çok güzel fakat bunun yerine Astronomi ve Uzay bilimleri öğrencilerine verilen formasyon eğitim hakkını geri almamaları gerekirdi.Kim istemez astronomi dersi veren arkadaşların, gerçek astronom lardan alanında profesyonel kişilerden eğitim almasını.Bende bunun sıkıntısını kendim için olmasa bile astronomi öğretmeni olmak isteyen ve bunun içinde formasyonun almak isteyen arkaşlarıma üzüldüm.İnşAllah ilerde yaptıkları hatalardan vazgeçerler.Zaten Türkiye genelinde baktığımız zaman hersene en fazla 50 kişi mezun verebilne bir bölüm.Bunlardan da 40 tanesi öğretmen olmak istese Türkiye genelindeki okullara ancak hersene en fazla 40-5 arkadaşımız öğretmen olarak atanabilecek.

  Teşekkürler

  izzet ALŞAN

  İ.Ü.Astronomi ve Uzay Bilimleri

 4. Zaman içinde astronomi dersi veren okulların sayısı arttıkça astronomiye olan ilgi de artacaktır uzun vadede. Tabii astronomiyi bilen ve dersi sıkıcı hale getirmeyecek öğretmenlerin varlığı önemli.

  Şu an için altyapı pek sağlam gözükmüyor. Ne kadar çok öğretmene astronomi eğitimi verilirse o kadar iyi olacak. Astronomi ve uzay bilimleri öğrencilerine formasyon eğitimi verilmesini istemek de mantıklı.

 5. İstanbul Üniversitesi etkinliklerine katılmışsanız göreceksiniz ki astronomi öğrencileri astronomiyi hem eğlenceli hemde anlaşılır hale getiriyor.Bu yönde en güzeli astronomi öğrencilerine formasyon verilmesi olacaktır.

 6. Antalya da gerçekleştirilmek üzere planlanan Hizmetiçi Eğitim Seminerlerine tüm ilgili arkaaşların başvuru yapmasını yürekten isterim.Planlamanın içinde olan bir öğretmen olarak çok yararlı olacağına inanıyorum.Astronomiyi sadece bir ders olarak değil “Yaşadığımız Evreni Tanıma ve Gözlemleme” adına zevkli bir hobi ,uğraş olarak ta öğrenmek lazım diye düşünüyorum.Son 5 yıldır yürütülen çalışmalar neticesinde ciddi ilerlemeler kaydedildi ,insanlarımıza gökbilim diye bişey var mesajı ulaştırıldı.Şimdi iş bizlere biz öğretmenlere düşüyor.Öğrencilerimize vereceğimiz teknik bilgilerle altyapıyı güçlendirip Astronomi ve Uzay .alışmalarında Türkiye adına “Bizde Varız” demenin yolunu açacağız.

 7. kesinlikle yararlı ve öğretmen olarak formasyonumuza olumlu etkileri olacağını düşündüğüm bu hizmetiçi eğitimden çok geç haberim oldu. inanıyorum ki benim gibi geç kaldığı için bu eğitimden mahrum kalmış bir çok eğitici arkadaşım yeni dönem kurslarını dört gözle bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.