Arnaldo Tamayo Méndez: uzaya çıkan ilk Afrika kökenli Kübalı

Arnaldo Tamayo Méndez, 18 Eylül 1980 günü Baykonur Kozmodromu’ndan bir Soyuz roketi ile dakikalar içinde uzaya ulaştığında, tarihe uzaya çıkan ilk Siyah, ilk (ve tek) Kübalı kozmonot, ilk Latin Amerikalı ve Batı Yarımküreden ABD dışında uzaya çıkan ilk insan olarak geçti.

Méndez, Sovyet kozmonotu Yuri Romanenko ile beraber Soyuz 38 roketiyle Dünya’dan ayrılarak dakikalar içinde alçak Dünya yörüngesine erişti. İkili küçük bir uzay istasyonu olan Salyut-6’ya kenetlenmek için iki günü daha da küçük bir uzayaracı olan Soyuz kapsülü içinde geçirdi. Salyut-6’da ise yaklaşık bir hafta boyunca görev yaptılar.

Arnaldo Tamayo Méndez uzay görevi sırasında iki düzine kadar bilimsel deney gerçekleştirdi. Uzaya çıkan iki kişiden birini etkileyen, “uzay rahatsızlığı” denilen uzaya adaptasyon sendromunun araştırılmasına dair deneyler için günde 4 saat boyunca ayak tabanına basınç uygulayan bir ayakkabıyı denedi. Uzay rahatsızlığı için günümüzde astronotlar ilaç kullanmakta.

Oldukça yoksul bir aileden gelen Méndez çocukluğuda çok çeşitli işlerde çalışıp ailesinin geçimine yardımcı olurken bir taraftan da Batista rejimine karşı siyasi faaliyetlere katılıyordu. Küba Devrimi gerçekleştikten sonra hava kuvvetlerine katılacaktı. 1978 yılında Sovyetler Birliği’nin sosyalist ülkelerle ortak uzay projeleri düzenlediği Interkosmos (Rusça: ИнтерКосмос) programına seçildi. Bundan sonraki iki yıl boyunca yaklaşık ekip arkadaşı Romanenko ile beraber 1,500 saatlik eğitim gerçekleştirdi.

Soyuz 38 görevi Interkosmos programı kapsamında SSCB ve Küba tarafından ortaklaşa gerçekleştirdi.

NASA ilk siyah astronotunu 1983 yılında gönderdi.

kaynak: wikipedia.org | businessinsider.com |