Arecibo Gözlemevi

57 yıl boyunca astronomi araştırmalarına destek veren Arecibo Gözlemevi çöktü!

Puerto Rico’da konuşlu ünlü gözlemevinin çanağını taşıyan kablolardan bazılarının kopmasıyla yıkılma tehdidiyle yüzleşmişti. 19 Kasım’da faaliyetine son verilen teleskobun tamirinin mümkün olmadığının anlaşılınca yıkılmasına karar verilmişti. Yaşlı teleskop kontrollü yıkıma kadar dayanamadan tamamen çöktü.

Arecibo, onlarca yıl boyunca Dünya’nın en büyük radyo teleskobu ünvanını taşımıştı. Bu ünvan birkaç yıl önce Çin’deki Beş yüz metre Açıklıklı Küresel Teleskobu’na (FAST) geçmişti.

Carl Sagan’ın Contact romanından uyarlanan, aynı isimli sinema filminde ve GoldenEye adlı bir başka filmde sahne olduktan sonra, popüler kültür ikonları arasına girmişti.

Contact filminde Arecibo’da geçen bir sahnede Jodie Foster ablamız ve Matthew McConaughey.

Keşifler

Faaliyete girdikten bir süre sonra, Gordon Pettengill’in liderlik ettiği bir ekip, Merkür’ün kendi etrafında dönüş süresinin 88 gün değil, 59 gün olduğunu keşfetti.

1968 yılında, Lovelace tarafından, nötron yıldızlarının ilk sağlam kanıtı sayılan Yengeç Pulsarı (33 milisaniye) keşfedildi.

1974’da Hulse ve Taylor ilk ikili pulsarı keşfettiler ve bu keşifleri kendilerine 1982 senesindeki Nobel Fizik Ödülü kazandırdı.

SETI ve METI projeleri

Arecibo teleskobu, uzayda Dünya dışı akıllı yaşam arayan SETI projesinde ve Active SETI olarak da bilinen METI projesinde kullanıldı. SETI’de gökyüzü galaksimizin herhangi bir noktasından yollanabilecek sinyal için taranırken, METI’de dünya dışı akıllı varlıklarla temasa geçebilmek için uzaya sinyal gönderiliyordu. SETI’ye nazaran aktif bir araştırma olduğundan buna aktif SETI adı verildi.

Arecibo mesajı

Arecibo mesajı 16 Kasım 1974 tarihinde Arecibo Gözlemevi kullanılarak yayınlanmıştı. Mesaj olası zeki yaşam formlarının çözebileceği, insanlık ve Dünya hakkında temel bilgiler taşıyan bir sinyaldi ve Messier 13 (M13) küresel yıldız kümesine gönderildi. Hedeflenen yıldız kümesi 22,200–25,000 ışık yılı uzaklıkta bulunduğu için, eğer sinyali alan birileri varsa ve temasa geçmek isterlerse, yaklaşık 50 bin yıl sonra cevap alabilirdik. Alabilirdik diyorum, çünkü mesaj sinyalleri, geçen süre içersinde yer değiştirecek olan M13’ü ıskalayacak.

kaynak: vice.com |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir