8 Ocak

8 Ocak günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık alanındaki önemli tarihi olaylar hakkında kısa bilgiler:

1973 – Sovyet Ay görevi Luna 21 fırlatıldı. Görevin birincil hedefleri, Ay yüzeyinin görüntülerini toplamak, Ay’dan astronomik gözlemlerin uygulanabilirliğini belirlemek için ortam ışığı seviyelerini incelemek, Dünya’dan lazer mesafe ölçüm deneyleri yapmak, Güneş X-ışınlarını gözlemlemek, yerel manyetik alanları ölçmek ve Ay yüzey malzemesinin mekanik özellikleri üzerine çalışmaktı. SSCB’nin ikinci Ay gezgin robotu olan Lunokhod 2 de Luna 21 ile Ay yüzeyine başarıyla indi ve görevi boyunca Ay’da 42 km yol aldı.

8 Ocak günü doğanlar ve ölenler:

1587 – Alman gökbilimci ve akademisyen Johannes Fabricius doğdu (ö. 1616)
1891 – Nobel Ödülü sahibi, Alman fizikçi ve akademisyen Walther Bothe doğdu (ö. 1957)
1642 – İtalyan fizikçi, matematikçi, astronom ve filozof Galileo Galilei öldü (d. 1564)
1942 – İngiliz fizikçi ve yazar Stephen Hawking doğdu (ö. 2018) Henüz 21 yaşındayken ALS teşhisi konan ve 2-3 yıl ömür biçilen Hawking, hastalığının getirdiği zorluklara rağmen, 76 yaşına kadar fizik alanında önemli başarılara imza attı. Roger Penrose ile birlikte 1970’de evrenin bir tekillik ile başlaması gerektiğini kanıtladılar; 1971’de kara deliklerin yüzölçümü teoremini ispatladı (Hawking yüzölçümü teoremi); olay ufkunun kenarında oluşan çiftlerden negatif kütleye sahip olan parçacığın kara deliğe düşüp, pozitif yüklü olanın ışıma yoluyla uzaya yayılacağını keşfetti (Hawking radyasyonu).

1984 senesinde, çok satanlar arasında sağlam bir yer eden kitabı, Zamanın Kısa Tarihi‘ni (A Brief History of Time) yazan Hawking’in bunun dışında, evrenin ve bizim insanlığın varlığına dair temel soruları konu alan pek çok popüler bilim kitabı var.
1952 – Amerikalı gökbilimci ve astrofizikçi Antonia Maury öldü (d. 1866)
1980 – Amerikalı fizikçi ve akademisyen John Mauchly öldü (d. 1907)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir