7 Mayıs

7 Mayıs günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık alanındaki önemli tarihi olaylar hakkında kısa bilgiler:

1992Uzay Mekiği Endeavour ilk kez fırlatıldı. Fırlatma NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39B’den yapıldı. STS-49 olarak adlandırılan görevde yedi astronotluk ekip alçak Dünya yörüngesine çıktı.

Görevin birincil amacı, yolda kalmış iletişim uydusu Intelsat 603‘ü yakalamak ve ona yeni bir roket motoru bağlamaktı. Mart 1990’da fırlatılan uydu başarıyla alçak yörüngeye çıkmıştı ancak kendisini esas hedefi olan yer merkezli yörüngeye taşıyacak olan roket kademesinde sorun yaşanmıştı. İmdada yetişen uzay mekiği mürettebatı eski roketi yenisiyle değiştirdi. Bu sayede Intelsat başarıyla görev yerine ulaştı [wiki/Intelsat_603].

Uyduyu tamiri için üç uzay yürüyüşü (araç dışı etkinlik – EVA) yapılması gerekiyordu. Üçüncü uzay yürüyüşü sırasında, üç astronot aynı anda Endeavour‘ın dışında olmak zorundaydı. Bu, insanlı uzay uçuşu tarihindeki tek üç kişilik EVA idi.

Intelsat 608 mekikten çıkarıldıktan sonra, ekip birkaç bilimsel deney ve bir başka uzay yürüyüşü daha yaptı. Endeavour, yörüngede 141 tur attıktan sonra 16 Mayıs günü Dünya’ya döndü ve Edwards Hava Üssü’ne indi. Bu uçuş aynı zamanda bir Mekik inişi sırasında drogue şutunu kullanan ilk uçuş ve dört uzay yürüyüşü ile ilk Mekik göreviydi.

7 Mayıs günü doğanlar ve ölenler:

1617 – Alman gökbilimci ve ilahiyatçı David Fabricius öldü (d. 1564)
1913 – Amerikalı fizikçi ve mühendis Simon Ramo doğdu (ö. 2016)
1954 – İngiliz meteorolog ve fizikçi Joanna Haigh doğdu.
1958 – Amerikalı fizikçi ve akademisyen Mark G. Kuzyk doğdu.
1998 – Nobel Ödülü sahibi, Güney Afrikalı-İngiliz fizikçi ve akademisyen Allan McLeod Cormack öldü (d. 1924)
2011 – Nobel Ödülü sahibi, Kanadalı fizikçi ve akademisyen Willard Boyle öldü (d. 1924)
2014 – İngiliz gökbilimci, kimyager ve akademisyen Colin Pillinger öldü (d. 1943)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir