7 Ekim

7 Ekim günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık olayları:

1958: Amerika Birleşik Devletleri’nin insanlı uzay uçuş projesinin adı Mercury Projesi (Project Mercury) olarak değiştirildi. Daha önce düşünülen Project Astronaut, dikkatleri pilotlara çok fazla çekeceği gerekçesiyle kabul görmedi. Uzay yarışının erken evresinde gerçekleştirilen projenin amacı yörüngeye (mümkünse Sovyetler’den önce) insan çıkartmaktı. Sovyetler yörüngeye insan çıkartmayı daha önce başardı, yine de Mercury projesi Amerikan insanlı uzay programının başlangıcını oluşturdu. Her biri tek bir astronot taşıyan Mercury araçlarıyla 1958–1963 yılları arasında toplam 7 astronot uzaya çıktı. Bunların ilk ikisi yörünge altı uçuştu, astronotlar Karman sınırını geçecek kadar yükseldikten sonra Dünya’ya geri indi.

Mercury Yedilisi olarak da anılan, ABD’nin ilk astronotları:  Scott CarpenterGordon CooperJohn GlennGus GrissomWally SchirraAlan Shepard, ve Deke Slayton.

1959: Sovyet uzay sondası Luna 3, Ay’ın arka yüzünün ilk fotoğraflarını gönderdi. Sovyetler Birliği’nin Luna programının Ay’a başarıyla ulaşan üçüncü aracı olan Luna’nın görüntüleme kabiliyeti iyi olmadığından Ay’ın görüntüsü adeta çamur gibiydi. Buna karşın daha önce hiç görülmeyen bu yüzün bilimsel önemi çok büyüktü. Sonda içersindeki Yenisey-2 adlı görüntüleme sistemi otomatik olarak Ay’ı fotoğraflayıp, fotoğraf filmini kendi içinde işledi. Daha sonra Dünya’dan alınan komutla filmi tarayıp bundan bir elektrik sinyali oluşturup Dünya’ya gönderdi. Böylece herhangi bir bilgisayarı uzayaracına yerleştirmenin mümkün olmadığı bir tarihte, oldukça basit bir sistemle çok kaliteli görüntü elde edilemese de önemli bir başarı sağlanmış oldu.

2002: Uzay mekiği Atlantis STS-112 görevi için fırlatıldı. Mekik, Uluslararası Uzay İstasyonu inşası için gereken Starboard 1’i (S1) ISS’e taşıdı. S1, uzay istasyonunun mimari yapısını destekleyen Entegre Kiriş Yapısı’nın bir parçasını oluşturuyor.

Atlantis, STS-112 sırasında Uzay İstasyonu’na kenetlenme için yaklaşırken. Kargo yuvasında Starboard 1 gözüküyor. NASA

7 Ekim günü doğanlar ve ölenler:

1983: Amerikalı gökbilimci, profesör George O. Abell öldü (d. 1927)
1885: Nobel Ödülü sahibi Danimarkalı fizikçi ve filozof Niels Bohr doğdu (ö. 1962)
1945: İskoç fizikçi ve akademisyen David Wallace doğdu.