6 Ocak

6 Ocak günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık alanındaki önemli tarihi olaylar hakkında kısa bilgiler:

1949: Nord 1400-01 Noroit F-WFDL prototipi ilk kez havalandı. Fransız keşif ve hava-deniz kurtarma uçağı olan Nord Noroit, 1600 beygirlik Gnome-Rhone 14R motorlarından güç alıyordu.

1982: Sovyet bombardıman uçağı Myasishchev’s M-4 ‘Molot’ varyantı olan Myasishchev VM-T Atlant (3MT) ilk kargo uçuğunu yaptı. VM-T, Energia roketi ve uzay mekiği Buran’ın parçalarını taşımak için geliştirildi. Fotoğrafta Energia’nın yakıt tankını taşırken görülüyor.

6 Ocak günü doğanlar ve ölenler:

1561 – Danimarkalı matematikçi ve fizikçi Thomas Fincke (ö. 1656)
1689 – İngiliz piskopos, matematikçi ve astronom Seth Ward (d. 1617)
1807 – Alman-Macar matematikçi ve fizikçi Joseph Petzval (ö. 1891)
1896 – Türk pilot, mühendis Vecihi Hürkuş doğdu (ö. 1969) Birinci Dünya Savaşı sırasında pilotluk brövesini alan Hürkuş, Ruslara karşı savaşta bir uçak düşürerek, uçak düşüren ilk Türk pilotu oldu. Daha sonra esir düşen Hürkuş, tutulduğu  Nargin Adası‘ndan yüzerek kaçmayı başardı ve 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev aldı. Buradaki avcı uçağı tasarımı Mondoros Anlaşmasıyla yarım kaldı. Kurtuluş Savaşı’nın başlamasıyla bu savaşta önemli keşif ve destek uçuşları gerçekleştirdi, bir Yunan uçağını indirdi. Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanlardan ele geçirilen motorları kullanarak ilk Türk uçağı olan VECİHİ K-VI’yı üretti ve 28 Ocak 1925’te başarıyla uçurdu. Ancak uçuş izni verecek herhangi bir merci bulamadığından izinsiz yaptığı uçuş yüzünden ceza aldı. Askeri havacılıktan ayrıldıktan sonra ilk Türk sivil uçağı olan VECİHİ XIV’ü üretti. Bu uçakla 27 Eylül 1930’da Kadıköy Fikirtepe’de büyük bir kalabalık ve basın mensuplarının önünde ilk uçuşunu yaptı. Uçağın uçabilirlik sertifikasını yurtiçinde verebilecek teknik yeterlilikte kimse bulamayınca, demiryolu ile Çekoslovakya’ya taşıması gerekti. Sertifikayı 23 Nisan 1931’de Çekoslovakyalı yetkililerden teslim alarak uçağıyla Türkiye’ye döndü..

Vecihi Hürkuş kendi geliştirip ürettiği, ilk Türk sivil uçağı olan VECİHİ XIV ile poz verirken.


1933 – Rus mühendis ve astronot Oleg Grigoryevich Makarov (ö. 2003)
1948 – Amerikalı albay ve astronot Guy Gardner
1957 – İngiliz-Amerikan astrofizikçi ve astronot Michael Foale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir