3 Şubat

3 Şubat günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık alanındaki önemli tarihi olaylar hakkında kısa bilgiler:

1966 – Sovyetler Birliği’nin Luna 9 sondası, Ay’a yumuşak iniş yapmayı başaran ve Ay yüzeyinden fotoğraf çeken ilk uzayaracı oldu. Oceanus Procellarum bölgesine inen bu uzay aracı üç gün boyunca Dünya’ya sinyal gönderdi, radyasyon seviyelerini ölçtü ve yüzey fotoğrafları gönderdi. Luna 9 ilk başta OKB-1 tarafından tasarlandı fakat sonradan, OKB-1’in başka görevlerle çok yoğun olması sebebiyle, Lavochkin tasarım bürosuna transfer edildi. Tasarımcısı Sergey Korolev ne yazık ki ölümünden yarım ay kadar sonra gerçekleşen inişe şahit olamadı.

Luna 9 kamerasından Ay yüzeyi. via ianridpath.com
Luna 9

1994 – Uzay Mekiği programı: Bir Amerikan uzay mekiğiyle yolculuk edecek ilk Rus kozmonot olan Sergei Krikalev’i taşıyan STS-60 fırlatıldı.

1995 – Uzay Mekiği programı: Discovery uzay mekiği STS-63 görevi için fırlatıldı. STS-63 görevi, ABD-Rus ortaklığındaki Mekik/Mir Programı’nın ikinci göreviydi.

Bu görevde pilotluk yapan Amerikalı astronot Eileen Collins, ilk kadın uzay mekiği pilotu ünvanı aldı. Collins, 1999 yılında Columbia ile uzaya mekik komutanı olarak çıkacaktı.

Eileen Collins
Eileen Collins

2006SuitSat (elbise-uydu) olarak bilinen boş bir uzay elbisesi uzay boşluğuna salındı. Bu eski uzay elbisesi dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve öğrencilerinden önceden kaydedilmiş mesajları sürekli olarak yayınlacak bir radyo vericisi ile donatılmıştı. Keşif 12 komutanı NASA’dan Bill McArthur ve bir Roscosmos kozmonotu olan uçuş mühendisi Valery Tokarev, eski Rus yapımı Orlan uzay giysisini bir deney olarak Uzay İstasyonu’ndan attılar.

3 Şubat 2006’da uzay boşluğuna bırakılan SuitSat.

3 Şubat günü doğanlar ve ölenler:

1862 – Fransız fizikçi, astronom ve matematikçi Jean-Baptiste Biot öldü (d. 1774)
1958 – Amerikalı komutan, pilot ve astronot Joe F. Edwards, Jr. doğdu.
1975 – Amerikalı fizikçi ve mühendis William D. Coolidge öldü (d. 1873)
1985 – Amerikalı fizikçi ve akademisyen Frank Oppenheimer öldü (d. 1912)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir