25 Ekim

25 Ekim günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık alanındaki önemli tarihi olaylar hakkında kısa bilgiler:

1965 – Atlas-Agena fırlatıldı. Agena hedefi yörüngeye ulaşamayınca Gemini 6 fırlatması ertelenmek zorunda kalacaktı. Nükleer savaş başlığı taşımak için kullanılan SM-65 Atlas roketinden türetilen bu tür, uzaya beş Mariner sondasını ve Gemini uzayaraçlarının kenetleneceği hedef araçları (Agena) çıkartmak için kullanıldı.

Atlas-Agena

1969 – Apollo 12 görevi komutanı Charles ‘Pete’ Conrad, bir ay sonraki görev için hazırlanıyor. NASA, astronotları inişe hazırlayabilmek için fotoğrafta görülen araçları geliştirmişti. Ay İniş Talim Aracı (Lunar Landing Training Vehicle) dikey olarak iniş kalkış yapmak üzere tasarlanmıştı. Sahip olduğu dikine jet motoru aracın ağırlığının 5/6’sını elimine ediyordu. Bu sayede astronotlar için Ay’ın çekim ortamı simüle edilebiliyordu.

1975 – Sovyetler Birliği’nde geliştirilen Venera 10 uzayaracı Venüs yüzeyine iniş yaptı. Venera Venüs yüzeyinden Dünya’ya 65 dakika boyunca sinyal yolladı. Bu daha önceki görevlere göre rekor bir süreydi.

2007 – Discovery uzay mekiği STS-120 görevi için geldiği uzay istasyonunun Destiny modülüne kenetlendi. Fotoğrafta uzay mekiği buluşma pitch (baş-kıç) manevrası yaparken görülüyor. Mekiğin altında yer alan bir termal tuğlanın fırlatma sırasında zarar görmesi nedeniyle, atmosfere girişte gerçekleşen Columbia faciasından sonra uzay mekiklerinin tuğlaları bu şekilde kontrol edilmeye başlanmıştı.

Discovery uzay mekiği baş-kıç manevrası yaparken. STS-120. NASA

25 Ekim günü doğanlar ve ölenler:

1647 – İtalyan fizikçi ve matematikçi Evangelista Torricelli öldü (d. 1608). Barometrenin mucidi olan Torricelli aynı zamanda Torricelli Yasası ile de tanınır. Bu yasaya göre bir kabın alt kısmına açılan bir delikten akan suyun hızı suyun derinliğinin karesi ile orantılıdır. Bu yasa Bernoulli yasasına da bir temel oluşturmuştur.

Ay’daki Torricelli krateri.

1789 – Alman astronom Heinrich Schwabe doğdu (ö. 1875)
1825 – Alman astronom ve jeofizikçi Johann Friedrich Julius Schmidt doğdu (ö. 1884)
1877 – Amerikan astronom Henry Norris Russell doğdu (ö. 1957)
1928 – Danimarkalı bilgisayar bilimci, astronom ve akademisyen Peter Naur doğdu (ö. 2016)
1935 – Amerikalı asker, pilot ve astronot Rusty Schweickart doğdu
1949 – İngiliz astronom ve Dante bilimci Mary Ackworth Orr Evershed öldü (d. 1867)
1910 – Amerikalı fizikçi ve video oyun tasarımcısı William Higinbotham doğdu (ö. 1994)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir