19 Eylül

19 Eylül günü gerçekleşen astronomi, uzay ve havacılık alanındaki önemli tarihi olaylar hakkında kısa bilgiler:

1848 – Satürn’ün aylarından Hyperion keşfedildi. Keşif, birbirlerinden bağımsız şekilde William Cranch Bond ve oğlu George Phillips Bond ile William Lassell tarafından yapıldı. Küresel bir görünüme sahip olmayan (elipsoidal olmayan) Hyperion bu türde keşfedilen ilk uydudur. Kütlesi, en küçük elipsodial uydu olan Mimas‘ın %15’i kadardır.

1870 – Prusya liderliğindeki Kuzey Almanya Federasyonu ordusu Paris kuşatmasını başlattı. Kuşatma sırasında Fransızlar haberleşme için yeni bir teknoloji olan sıcak hava balonlarını kullanacaktı [Mesut Uyar].

Sıcak hava balonları (temsili)

1962 – Bir English Electric Lightning F1 yere çakıldı. De Havilland şirketinin test pilot George Aird uçaktan atlamayı başararak yakındaki bir domates serasının çatısına indi. O an fotoğrafçı Jim Meads tarafından kaydedildi [Ron Eisele].

1976 – Türk Hava Yolları’na ait Antalya isimli bir Boeing 727, İstanbul-Antalya seferindeyken saat 22:45’de 8 kişilik mürettebat ve 146 yolcusu ile beraber Isparta sınırlarındaki Karatepe’ye çarptı. Pilotaj hatası sebebi ile gerçekleşen ve kKimsenin kurtulamadığı kaza THY’nin tarihindeki en büyük ikinci kaza sayılıyor.

9 Eylül günü doğanlar ve ölenler:

1749 – Fransız matematikçi ve astronom Jean Baptiste Joseph Delambre doğdu (ö. 1822)
1843 – Fransız matematikçi, fizikçi ve mühendis Gaspard-Gustave de Coriolis öldü (d. 1792).
1965 – Amerikalı yüzbaşı, pilot ve astronot Sunita Williams doğdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir